statystyki

Rzecznicy zaniepokojeni brakiem medyków

autor: Agata Szczepańska28.12.2017, 19:00
Obaj rzecznicy napisali pisma do Konstantego Radziwiłła z prośbą o informacje, jakie działania podejmuje resort w związku z ograniczaniem przez lekarzy czasu pracy.

Obaj rzecznicy napisali pisma do Konstantego Radziwiłła z prośbą o informacje, jakie działania podejmuje resort w związku z ograniczaniem przez lekarzy czasu pracy.źródło: ShutterStock

O bezpieczeństwo chorych i lekarzy w związku wypowiadaniem klauzuli opt-out pyta ministra zdrowia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak niepokoi się szczególnie o najmłodszych pacjentów.

Obaj rzecznicy napisali pisma do Konstantego Radziwiłła z prośbą o informacje, jakie działania podejmuje resort w związku z ograniczaniem przez lekarzy czasu pracy. Dotychczas klauzulę pozwalającą pracować powyżej 48 godzin tygodniowo wypowiedziało ok. 3,5 tys. medyków. Chcą w ten sposób pokazać, że jest ich za mało, a służba zdrowia jest niedofinansowana.

Doniesienia o problemach placówek medycznych związanych z narastającym niedoborem lekarzy, ograniczaniu zakresu świadczeń i odwoływaniu zaplanowanych zabiegów powodują niepokój o bezpieczeństwo pacjentów – podkreśla Adam Bodnar. Marek Michalak zwraca uwagę, że wiele z tych sygnałów dotyczy oddziałów dla dzieci i szpitali dziecięcych. W tym kontekście wskazuje m.in. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu, który znacznie ograniczył operacje w związku z wypowiedzeniem klauzuli opt-out przez anestezjologów. Z kolei NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie wstrzymał przyjęcia chorych na oddziale dziecięcym, a od stycznia planowane jest jego zawieszenie. Natomiast w województwie podlaskim najwięcej lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, w którym także znajdują się oddziały dla dzieci i młodzieży.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • sami marnotrawicie kasę i zasoby(2017-12-29 12:28) Zgłoś naruszenie 60

  Jak się nie umie liczyć to tak jest. Po pierwsze należy dawać recepty stałe na leki na choroby przewlekłe. Nie ma potrzeby łazić do lekarza co trzy albo cztery miesiące, jeśli się bierze leki stale. Mój znajomy bierze leki na alergię. Przez cały rok. Po jakiego grzyba ma łazić po recepty co 4 miesiące. Moja ciotka bierze leki na nadciśnienie. Od lat ciągle te same. Po co musi łazić do przychodni co 4 miesiące skoro i tak sprowadza się to do zapisania tych samych leków. Ojciec kolegi ma cukrzycę. Bierze leki od lat, ale musi łazić do lekarza do przychodni gdzie narażony jest na zarażenie różnymi chorobami zakaźnymi. Czy wy w tym ministerstwie nie potraficie liczyć jakie są koszty tych przymusowych wizyt lekarskich co 3 albo 4 miesiące?

  Odpowiedz
 • cd(2017-12-29 13:25) Zgłoś naruszenie 40

  Zadziała odwieczne prawo natury: " przetrwają najsilniejsze osobniki gatunku" no i te, które mają dużą kasę. Dlatego też żaden rząd po 1989 tak naprawdę nie przejmował się stanem służby zdrowia.

  Odpowiedz
 • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2017-12-29 13:37) Zgłoś naruszenie 30

  przypomne tylko slowa z trybuny Sejmowej: "WYJEZDZAJCIE"... no i wyjechali...

  Odpowiedz
 • Zabrać 13kę i nie podwyższać Płac....(2017-12-29 12:54) Zgłoś naruszenie 20

  Choroba pomyliłem temat....Chciałem o Urzednikach

  Odpowiedz
 • pozostałych wzmacnia PSL,bonusami 200 zł..........(2018-01-01 14:23) Zgłoś naruszenie 10

  a tak krzyczą że mało zarabiają.....

  Odpowiedz
 • do zdzicha--no i krzyż na drogę...................(2018-01-01 14:20) Zgłoś naruszenie 10

  oby ich docenili lepiej niz w Polsce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane