Ponad 101 mln zł zapłaci za NFZ placówkom medycznym w województwie kujawsko-pomorskim za usługi medyczne wykonane ponad limit przewidziany w umowie. Pieniądze pozwolą spłacić zaległości za lata 2006-2016 i trzy kwartały 2017 r.

Środki na sfinansowanie tzw. nadwykonań pochodzą z dotacji z budżetu państwa w wysokości 1 mld zł, rozdzielonej pomiędzy województwa.

Dyrektor Oddziału NFZ w Bydgoszczy Elżbieta Kasprowicz na konferencji prasowej poinformowała, że województwo otrzymało 101,343 mln zł na sfinansowanie nadwykonań.

Dotacja pozwoli na sfinansowanie nadwykonań powstałych przed rokiem 2017 m.in. w leczeniu szpitalnym, psychiatrii i rehabilitacji w oddziałach szpitalnych, a także świadczeń udzielonych od stycznia do września 2017 r. w leczeniu szpitalnym m.in. z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, udarów, specjalistyki dziecięcej, onkologii, świadczeń nielimitowanych, toksykologii i transplantologii.

Świadczenia wykonane w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku zostaną spłacone w całości; przeznaczono na to 23 mln zł. Spłacone zostanie też 75 proc. nadwykonań z poprzednich latach, a w przypadku nadwykonań za 34 mln zł toczą się postępowania sądowe.

Dodatkowe pieniądze trafiły do 27 placówek w regionie. Najwięcej pieniędzy otrzymały Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu i Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu.

"Rząd PiS reguluje zaległości dotyczące nadwykonań świadczeń, które powstawały od wielu lat. Część zaległości została spłacona, ale ogromna część była niespłacona. Przyszła pora, żeby te sprawy raz na zawsze uregulować, biorąc pod uwagę możliwości budżetu państwa i deklaracje rządu o wzroście nakładów na ochronę zdrowia. To dobra wiadomość dla pacjentów i dyrektorów szpitali, które z powodu niezapłacenia miały różnego rodzaju problemy, a teraz ich sytuacja się poprawi" - podkreślił uczestniczący w konferencji wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

Dyrektor Kasprowicz zaznaczyła, że kwota z dotacji na zapłatę nadwykonań to nie jedyne dodatkowe środki, które trafiły do regiony w tym roku. Wcześniej oddział otrzymał 215,79 mln zł, dzięki czemu sfinansowano dodatkowe świadczenia.

Porównując tylko październik i listopad 2017 r. z październikiem i listopadem 2016 r. wrosła liczba zabiegów wszczepienia endoprotez (25 proc.), operacji zaćmy (37 proc.), badań rezonansem magnetycznym (65 proc.), badań tomograficznych (39 proc.).