statystyki

Kto dostanie odszkodowanie za niepożądane skutki szczepień

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto11.10.2017, 07:58; Aktualizacja: 11.10.2017, 08:07
Docelowo wpłaty na fundusz będą wynosiły ok. 2–2,5 mln zł rocznie.

Docelowo wpłaty na fundusz będą wynosiły ok. 2–2,5 mln zł rocznie.źródło: ShutterStock

Pięć czy 500 osób – nie jest jasne, kto będzie mógł dostać odszkodowanie za niepożądane skutki szczepień. Państwowy Zakład Higieny i Światowa Organizacja Zdrowia różnie definiują, kto ma ciężkie odczyny poszczepienne.

Od przyszłego roku osoby, u których zostaną stwierdzone powikłania po szczepieniach, będą mogły otrzymać nawet 70 tys. zł odszkodowania. Pieniądze mają pochodzić z nowego funduszu kompensacyjnego, na który składać się będą koncerny farmaceutyczne. W pierwszym roku może trafić do niego nawet 5 mln zł.

Zgodnie z projektem ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, przygotowywanym przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia, wpłaty firm mają sięgać od 1 do 2 proc. tego, co otrzymały od resortu zdrowia za dostawę szczepionek. Rocznie na ten cel ministerstwo przeznacza około 250 mln zł. Najwięcej może zapłacić firma, która wygra przetarg na zakup szczepień przeciw pneumokokom. To umowa rzędu 100 mln zł, jednorazowa wpłata do funduszu może więc wynieść nawet 2 mln zł.

Koncerny farmaceutyczne nieoficjalnie krytykują wysokość składki. – Rząd oczekuje coraz niższych kosztów szczepionek. To odbija się na naszych marżach, które będziemy musieli dodatkowo uszczuplić na potrzeby zasilenia funduszu – tłumaczy przedstawiciel jednego z koncernów farmaceutycznych. Producenci szczepionek zwracają też uwagę, że przypadków ciężkich powikłań poszczepiennych, które będą uprawniać do wypłaty odszkodowania, nie jest dużo. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że do takich przypadków dochodzi u trzech do sześciu osób rocznie. Koncerny wyliczają, że nawet jeśli po odszkodowanie zgłosi się 10 osób i wszystkie otrzymają maksymalną kwotę, to łączny wydatek sięgnie 700 tys. zł.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Rafał(2017-10-11 15:09) Zgłoś naruszenie 65

  Szczepienia przynoszą WIĘCEJ STRAT niż rzekomych korzyści ! Zawarte w szczepieniach toksyny i neurotoksyny oraz dziwne substancje znane tylko koncernom farmaceutycznym – powoli uszkadzają organizm dziecka. Rozejrzyjcie się wokół – EPIDEMIA CHORÓB !!! dzieci chorują notorycznie, a lekarze rozkładają ręce ! Jednocześnie – NIE CHORUJĄ DZIECI POCHODZENIA IZRAELSKIEGO, które mieszkają w Polsce . Mali obywatele Izraela – nie sa szczepieni i sa zdrowi ! I nie chorują tyle co Polskie dzieci ! nie mają dziwnych zaburzen, których medycyna nie potrafi wyleczyć ! Ludzie ! Ogladajcie na You Tube z hasłem „szczepienia” Dr Jaśkowski DR Hubert Czerniak Dr Majewska Zięba.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Rafał(2017-10-11 15:22) Zgłoś naruszenie 34

  Szczepienia, to BOMBA Z OPÓŹNIONYM ZAPŁONEM !! Tzw. NOP, to czubek góry lodowej ! Szczepienia trwale i powolnie niszczą organizm człowieka ! W rzeczywistości szczepienia powodują: - zapalenia jelit i żołądka - bardzo trudne do wyleczenia. - atopowe zapalenia skóry - powracające infekcje górnych dróg oddechowych - nowotwory (kumulacja toksyn z kilku szczepień) - zaburzenia neurologiczne w tym PADACZKE LEKOPORNĄ ! - NIEPŁODNOŚĆ Ulotki szczepionkowe wyraźnie mówią, ze z powodu braku danych o wpływie szczepionek na rozrodczość, I NIE MOGĄ być stosowane u dorosłych > Dane te są ZATAJANE PRZED OPINIA PUBLICZNĄ ! Wszystkie badania i publikacje na ten temat są blokowane ! Blokowane też jest rejestrowanie NOP-ów !!! Dlatego TEORETYCZNIE liczba poszkodowanych dzieci i ich rodzin jest niska (oficjalnie 1 500 rocznie/ Polska wg sanepidu ) Zależy Wam na zdrowiu i bezpieczeństwie Waszych dzieci i bliskich osób ? UWAŻAJCIE NA SZCZEPIENIA ! Współczesne szczepienia są toksyczne i NIESKUTECZNE ! Dzieci po szczepieniach zaczynają chorować. Szczepienia to bomba z opóźnionym zapłonem. Rodzice ! uważajcie na szczepienia i nie dajcie się zastraszać skorumpowanym i ogłupionym lekarzom, którzy nachalnie wciskają szczepienia !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • RAFAŁ(2017-10-11 15:23) Zgłoś naruszenie 31

  W Izraelu NIE MA obowiązkowych szczepień !!!! jest TYLKO kalendarz zalecanych szczepień ! A żadnej epidemii w Izraelu NIE ma i Nie było !!!

  Odpowiedz
 • ryba(2017-10-11 19:01) Zgłoś naruszenie 02

  No to dowiemy się w końcu jaka jest prawdziwa skala powikłań poszczepiennych w naszym kraju. Dotychczas rocznie było 10 przypadków, bo i po co było się zgłaszać ? A za kasę, to co innego (nawet 70 000 zł! uuu suma zdecydowanie wystarczy na zapewnienie dziecku opieki do końca życia, prawda?) Zgłoszą się i Ci, którzy będą prawdziwymi ofiarami oraz cała masa naciągaczy. A za to wszystko i tak zapłacimy MY - bo to za nasze podatki rząd kupuje te szczepionki. Brawo polski rząd - mistrzowie manipulacji :P

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane