statystyki

Finansowanie szpitali w sieci: Jak to będzie wyglądało?

autor: Aleksandra Kurowska17.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 17.08.2017, 09:15
We wzorze do wyliczania stawki ryczałtowej uwzględniono różne wskaźniki korygujące, m.in. dopłaty za posiadane certyfikaty, co ma zachęcać do inwestowania w jakość.

We wzorze do wyliczania stawki ryczałtowej uwzględniono różne wskaźniki korygujące, m.in. dopłaty za posiadane certyfikaty, co ma zachęcać do inwestowania w jakość.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący wyliczania docelowego ryczałtu dla placówek medycznych, które znajdą się w tzw. sieci szpitali. Wczoraj wiceminister Piotr Gryza opowiadał o zastosowanym w nim algorytmie.

Z wykorzystaniem wzorów z projektu rozporządzenia placówki mogą same orientacyjnie wyliczyć, ile pieniędzy dostaną od 1 stycznia 2018 r. w ramach ryczałtowej stawki. Na pierwsze trzy miesiące działania sieci (październik-grudzień tego roku) wzór podano już wcześniej.

Propozycji kwotowych nadal jednak brakuje. Te na pierwszy okres (IV kw. tego roku) Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawi placówkom do końca sierpnia. Nowe dostaną w lutym, gdy będzie wiadomo, jak sieć zadziałała w tym roku.

MZ podkreśla, że zestaw skomplikowanych wzorów ma służyć temu, by wszystkich obejmowały zbliżone reguły. – Oczywiście prościej byłoby powiedzieć: dostaniecie tyle pieniędzy, ile mieliście wcześniej, lub tyle, ile warte były wykonane przez szpital świadczenia – mówi wiceminister Gryza. Ale tłumaczy, że chodziło o to, by relacja pomiędzy NFZ a wykonawcami świadczeń została w jakiś sposób uregulowana.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane