statystyki

Piotr Arak: Z motyką na słońce, czyli 12 lat budowy e-zdrowia

autor: Klara Klinger, Piotr Arak25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:51
lekarz, pacjent, zdrowie

Systemy e-zdrowia dają oszczędności.źródło: ShutterStock

W listopadzie tego roku będziemy obchodzić trzecią rocznicę nieoddania w terminie systemów e-zdrowotnych, przygotowywanych przez kolejne rządy przez 12 lat. Projekt P1, realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), zakłada stworzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), e-recept, e-zwolnień, e-skierowań. Dodatkowo system ma powiadamiać pacjentów o wcześniejszych terminach wizyty u lekarza, przypominać mu o niej za pomocą e-maili i SMS-ów oraz umożliwiać rejestrację na wizytę i wybór terminu. Do tego dochodzi system P2 dla przedsiębiorców.

W 2005 r. podjęto pierwsze decyzje o stworzeniu zdecentralizowanego systemu e-zdrowia. Następnie przystąpiono do jego planowania i realizacji. Przez ten czas nad projektem pieczę miało CSIOZ, a prace były nadzorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Za projekt odpowiada cała nasza scena polityczna, a nie tylko jedna partia. Jego koszt to 712 mln zł. Miał być realizowany z pokaźnym zaangażowaniem środków unijnych (ok. 500 mln zł), jednak ze względu na znaczne opóźnienia w realizacji tego przedsięwzięcia jego koszty w znacznej mierze zostaną pokryte ze środków krajowych.

Pełna operacyjność systemu miała nastąpić w listopadzie 2014 r. W tym czasie resort zdrowia zdążył zorganizować przetarg na obsługę medialną i promocję tego projektu, w tym Internetowych Kont Pacjenta i e-recept. W spotach telewizyjnych finansowanych w ramach tego programu wystąpiła Dorota Wellman. System nie ruszył jednak w listopadzie, a wydatkami na PR zainteresowała się prokuratura. Kolejną datą był lipiec 2015 r., jednak system nadal nie działał, a CSIOZ rozwiązał umowę z głównym wykonawcą, który żądał dziewięciokrotnie większej sumy. Działaniem CSIOZ i usługodawcami zainteresowała się także prokuratura, która prowadzi dwa śledztwa.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane