statystyki

Duże zainteresowanie inwestycjami zdrowotnymi

autor: Aleksandra Kurowska05.04.2017, 07:36; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:39
Pierwszym szpitalem w Polsce, który skorzystał z IOWISZ, był szpital w Kędzierzynie-Koźlu.

Pierwszym szpitalem w Polsce, który skorzystał z IOWISZ, był szpital w Kędzierzynie-Koźlu.źródło: ShutterStock

W ciągu pół roku do oceny pod względem zasadności trafiło 648 wniosków dotyczących inwestycji w ochronie zdrowia. Na spotkaniach w regionach, organizowanych przez resort zdrowia, samorządy i prywatne firmy dopytują o szczegóły wykorzystania tego mechanizmu.

Przepisy zobowiązujące do oceny inwestycji, które chcą skorzystać z unijnego finansowania lub w przyszłości z kontraktu z NFZ, weszły w życie 30 sierpnia 2016 r. Od tego czasu do końca marca do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 139 wniosków o wydanie oceny, a kolejne 509 do urzędów wojewódzkich. Dotyczą one przede wszystkim Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (finansowane ze środków unijnych), regionalnych programów operacyjnych (jest ich 16, zarządzają nimi urzędy marszałkowskie, a MZ współfinansuje) oraz dofinansowania szpitali klinicznych i instytutów (finansowanie z budżetu MZ).

– Przed wiceministrem Krzysztofem Łandą są ostatnie już wizyty w urzędach wojewódzkich, w których szczegółowo omawiamy IOWISZ, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, i zachęcamy do jego wykorzystywania – mówi rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska. I podkreśla, że zainteresowanie było bardzo duże zarówno ze strony samorządowców, szefów szpitali publicznych, jak i przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane