statystyki

Zabezpieczmy pieniądze na zdrowie [OPINIA]

autor: Piotr Arak28.03.2017, 07:27; Aktualizacja: 28.03.2017, 09:03
Gdy fundusz będzie pod kontrolą ministra zdrowia i stanie się elementem budżetu, składka zdrowotna może nawet zniknąć

Gdy fundusz będzie pod kontrolą ministra zdrowia i stanie się elementem budżetu, składka zdrowotna może nawet zniknąćźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Zdrowia zamierza zlikwidować Narodowy Fundusz Zdrowia i przejąć nadzór nad wydatkami z publicznego systemu ochrony zdrowia. Oznacza to, że minister zdrowia dostanie władzę nad 7 0 m ld zł wydawanymi co roku z budżetu. Zlikwidowanie funduszu celowego niesie za sobą ryzyko niestabilnych nakładów na ochronę zdrowia.

W 1999 r. Polska przeszła od systemu opartego na finansowaniu budżetowym do systemu ubezpieczeniowego. Powodem wydzielenia niezależnego od decyzji politycznych funduszu ochrony zdrowia było to, że pozycja ministra zdrowia w rządzie zawsze była słabsza od ministra finansów. Niezależność funduszu uniemożliwiała sięganie do zgromadzonych w nim pieniędzy przez ministra, by np. ograniczyć deficyt budżetowy, co zapewniało stabilne finansowanie systemu. Po zmianach takiego zabezpieczenia już nie będzie, a kolejny rząd w obliczu kryzysu finansowego może obniżyć finansowanie leczenia, jak to bywało w latach 90.

NFZ zostanie zlikwidowany, a w jego miejsce powstanie fundusz celowy z określoną częścią dochodów z PIT. Minister zdrowia chce stworzyć mechanizm wzrostu nakładów na zdrowie, by z obecnie wydawanych 4,8 proc. produktu krajowego brutto wzrosły do 6 proc. w 2025 r .


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane