statystyki

Szpitale ujawnią, czy skutecznie leczą: Dowiemy się, gdzie najlepiej leczą raka

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska28.02.2017, 07:34; Aktualizacja: 28.02.2017, 07:47
Lekarz, zdrowie, szpital

Zbieranie i upublicznienie danych to standard w wielu krajach.źródło: ShutterStock

Pacjent będzie mógł wybrać placówkę, kierując się jej wynikami. Są tylko wątpliwości, czy uda się zebrać rzetelne dane.

Informacje, że ten czy inny lekarz jest dobry, są obecnie przekazywane pocztą pantoflową. Fundacja Alivia co prawda od kilku lat tworzy własny ranking placówek onkologicznych – Onkomapę – ale na podstawie subiektywnych opinii pacjentów. Chorzy oceniają nie tylko merytoryczną jakość opieki, lecz także stosunek personelu medycznego do pacjentów.

Brakuje jednak danych statystycznych, które pokazywałyby, jaka jest skuteczność leczenia. – Jest wstydem opieki onkologicznej w Polsce, że de facto nie dysponujemy informacjami o tym, które ośrodki radzą sobie lepiej od innych i jak wydatkowane są środki publiczne – mówi DGP Wojciech Wiśniewski z Alivii, organizacji zrzeszającej pacjentów.

Rząd chce to zmienić. W ramach nowelizacji ustawy dotyczącej pakietu onkologicznego (prace nad nią kończy właśnie parlament) przedstawił projekt kolejnych zmian, które rozporządzeniem pozwolą wprowadzić m.in. obowiązek „dokonywania corocznie oceny powikłań wczesnych i późnych leczenia nowotworów oraz przeżyć wolnych od chorób, przeżyć całkowitych oraz wolnych od rozwoju choroby w perspektywie roku, trzech oraz pięciu lat dla chorych leczonych w danej placówce”. Dane te miałyby być publikowane. Zmiany mogłyby wejść w życie już w tym roku.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane