statystyki

Recepta ważna do soboty? Aptekarz może ją zrealizować też w poniedziałek

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński28.02.2017, 08:38; Aktualizacja: 28.02.2017, 09:06
Zdaniem NFZ w przypadku, gdy ostatni dzień terminu ważności recepty przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa o godzinie 24.00 tego dnia.

Zdaniem NFZ w przypadku, gdy ostatni dzień terminu ważności recepty przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin ten upływa o godzinie 24.00 tego dnia.źródło: ShutterStock

Jeżeli koniec 30-dniowego terminu na wydanie leku przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin ten upływa następnego dnia. Resort kwestionuje w ten sposób stanowisko NFZ.

Aptekarze przy ustalaniu, do kiedy mogą zrealizować receptę, muszą mieć w głowie nie tylko prawo farmaceutyczne, lecz także kodeks cywilny. A to w praktyce oznacza, że powinni postępować wbrew interpretacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Tak przynajmniej wynika z opinii prawników oraz krótkiego stanowiska Ministerstwa Zdrowia (MZ).

Najłatwiej problem istotny dla 30 tys. polskich farmaceutów i ok. 40 tys. techników pokazać na przykładzie. Otóż wyobraźmy sobie, że do apteki w poniedziałek przychodzi pacjent i przedstawia do realizacji receptę. Uważny farmaceuta dostrzega jednak, że termin jej realizacji upłynął poprzedniego dnia. Zgodnie bowiem z art. 96a ust. 7 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.) termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni. Mamy jednak art. 115 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), z którego wynika, że jeżeli koniec terminu do wykonania jakiejś czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy – termin ten upływa dnia następnego.

I co ma zrobić farmaceuta? Sprawa jest ważna, gdyż od tego, czy zastosuje art. 115 k.c., zależy kwestia wydania leku. A także wypłata refundacji przez fundusz.

Dotychczasowa interpretacja


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane