statystyki

Suplementy w kolorze blue. W aptekach pojawią się specjalne oznakowane opakowania

autor: Patryk Słowik02.03.2017, 08:44; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:17
apteka

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życieźródło: ShutterStock

Pacjent musi bez trudu odróżniać opakowania leków od tych z suplementami diety. Dlatego niebawem towar sprzedawany w aptekach, który nie spełnia kryteriów dla produktów leczniczych, będzie specjalnie znakowany. Wstępny pomysł jest taki, by na pudełku z suplementem znajdował się niebieski pasek.

Taki pomysł powstał w Ministerstwie Zdrowia. Podzielił się nim z posłami wiceminister Krzysztof Łanda.

– Chcielibyśmy, żeby pacjenci łatwo odróżniali suplementy diety od leków. Dlatego pojawią się na nich niebieskie paski – tłumaczył parlamentarzystom.

Dodatkowo resort chce wprowadzić opłaty za możliwość wprowadzenia na rynek danego środka spożywczego. Tyle że tu wszelkie zmiany muszą być przeprowadzane ostrożnie. Urzędnicy dostrzegają bowiem, że Trybunał Sprawiedliwości UE w przypadkach, gdy państwa członkowskie chciały radykalnie ograniczyć sprzedaż suplementów, stawał najczęściej po stronie przedsiębiorców. Stąd ewentualne opłaty nie będą mogły być zbyt wygórowane – tak, by nie uniemożliwić niektórym prowadzącym biznes działania na rynku aptecznym. Część ekspertów uważa jednak, że obawy o ewentualną niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym są bezpodstawne.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane