statystyki

Morawiecki gani ideę apteki dla aptekarza

autor: Patryk Słowik18.01.2017, 07:47; Aktualizacja: 18.01.2017, 09:01
„Apteka dla aptekarza” polegać będzie na tym, że nowe placówki będą mogły zakładać wyłącznie osoby z wykształceniem farmaceutycznym lub spółki osobowe, których wspólnikami będą farmaceuci.

„Apteka dla aptekarza” polegać będzie na tym, że nowe placówki będą mogły zakładać wyłącznie osoby z wykształceniem farmaceutycznym lub spółki osobowe, których wspólnikami będą farmaceuci.źródło: ShutterStock

Leki będą droższe, pozycja negocjacyjna właścicieli placówek z hurtowniami słabsza, a dostęp Polaków do medykamentów utrudniony.

Z opinii resortu rozwoju do stworzonego przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne wyłania się obraz fatalnie skonstruowanej regulacji, która ma na celu wzmocnienie indywidualnych aptekarzy w rynkowych potyczkach z dużymi sieciami.

Jak czytamy w dokumencie: „Ministerstwo Rozwoju podziela konieczność dokonania strukturalnej reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym zmiany pozycji apteki i aptekarza”. Projektowane regulacje muszą w szczególności mieć kompleksowy charakter, powinny być poprzedzone rzetelnymi konsultacjami, a także uwzględniać stanowiska wszystkich uczestników, których obejmą nowe przepisy, w tym przede wszystkim pacjentów. I teraz najważniejsze: „Propozycja poselskiego projektu ustawy nie spełnia tych kryteriów. Projektowane zmiany nie odpowiadają również na najważniejsze wyzwania rozwojowe, stojące przed sektorem aptek w Polsce, a ich cel nie został przez projektodawców precyzyjnie wskazany”.

Z dokumentu sygnowanego przez premiera Morawieckiego wynika wprost to, przed czym od kilku tygodni przestrzegają przedstawiciele sieci aptecznych: uchwalenie zmian „może przełożyć się w sposób znaczący na podwyżkę ceny leków nieobjętych refundacją oraz OTC (sprzedawanych bez recepty – red.)”.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • zs(2017-01-18 10:39) Zgłoś naruszenie 23

  kom. do art.DGP . Nowa Zmiano tak chcesz uszczęśliwić biednych em.i rencistów z podwyżką 10 zł/m-c , aby płacili znacznie drożej za byle lek i jeździli (koszt PKS czas ?) do powiatu do apteki i jeszcze drożej płacili.Kolesie ze związku aptek się z zmówili,że nam " zrobią lepiej " ,dobre to, a my w to wierzymy ???!!!. Panie Vice P. bardzo prosimy nas bronić przed tymi cwaniakami, zakusami ,pozorantami dobra dla nas !!!.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sa(2017-01-18 10:37) Zgłoś naruszenie 13

  Nowa Zmiano tak chcesz uszczęśliwić biednych em.i rencistów z podwyżką 10 zł/m-c , aby płacili znacznie drożej za byle lek i jeździli (koszt PKS czas ?) do powiatu do apteki i jeszcze drożej płacili.Kolesie ze związku aptek się z zmówili,że nam " zrobią lepiej " ,dobre to, a my w to wierzymy ???!!!. Panie Vice P. bardzo prosimy nas bronić przed tymi cwaniakami, zakusami ,pozorantami dobra dla nas !!!.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • eeee(2017-01-26 21:49) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Morawiecki powtarza bzdury globalnych zaborców gospodarczych Polski pochodzących z innych państw, a mających swoich dobrze nagradzanych przedstawicieli wśród naszych rodaków. My Polacy chcemy chociaż nie gorszego traktowania w porównaniu z obcym kapitałem, a spotykamy się z przyzwoleniem rządzących na wyniszczenie polskich małych firm płacących podatki w Polsce przez brak reakcji na m.in. ceny dampingowe, nie przestrzeganie obowiązujących przepisów i propagandę mijającą się z prawdą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane