Ponad tysiąc lat po przyjęciu Chrześcijaństwa pogańskie korzenie wciąż interesują Polaków. Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie miejsc i zabytków związanych z przedchrześcijańskim dziedzictwem Słowiańszczyzny.
.
1 Znajdująca się obecnie administracyjnie w niemczech Arkona to przylądek, na którym znajdował się jeden z najważniejszych słowiańskich grodów, którego mieszkańcy wyznawali rodzimą religię na długo po schrystianizowaniu Polski, do 1136 roku, kiedy został splądrowany przez Duńczyków. Tutaj znajdował się główny ośrodek kultowy Świętowita, o którym przypomina współczesny posąg.
ShutterStock
2 Monumentalna Ślęża pod Wrocławiem była ważnym miejscem obrządku religijnego Celtów, a potem Słowian. Do dziś zachowały się na niej liczne posągi, a wiele grup neopogańskich organizuje swoje obrzędy właśnie tu.
GazetaPrawna.pl
3 Woliln to wyspa w Zatoce Pomorskiej. Tu krzyżowały się historie plemion gockich i słowiańskich. Plemię Wolinian w IX wieku posiadało 70 grodów, a państwo obejmowało ponad 1000 km kwadratowych, będąc jednym z najpotężniejszych ośrodków słowiańskich. W XX wieku archeolodzy odkryli tutaj cztery wielotwarzowe figury przedstawiające prawdopodobnie Świętowita.
ShutterStock
4 Groß Raden (pol. hist. Radzim lub Radomin) znajdujący się obecnie w Niemczech był grodem należacym do słowiańskich Warnów. Odkryty został przez niemieckiego profesora w latach 70. Obecnie znajduje się tam spektakularna rekonstrukcja miasta. Niektórzy przypuszczają, że gród mógł być nawet sławną Radogoszczą opisaną przez kronikarzy.
Wikimedia Commons
5 Pamięć o pogańskim kulcie na Łysej Górze przetrwała w legendach o sabatach czarownic. W rzeczywistości był to średniowieczny ośrodek kultu słowiańskiego, po którym został m. in. wał kultowy. Według Jana Długosza na szczycie znajdowała się świątynia.
Wikimedia Commons
6 Gniezno z lekcji historii pamiętamy jako miejsce Chrztu Polski, ale czasy praktykowanych tam kultów są znacznie starsze. Na Wzgórzu Lecha, gdzie obecnie stoi katedra od VIII wieku istniała osada, na której stała świątynia pogańska.
ShutterStock
7 Trzcinica Karpacka Troja Trzcinica znana jako Troja Północy, lub Karpacka Troja to dobrze znana archeologom wieś na Podkarpaciu. Tam znaleziono najstarsze w Polsce ufortyfikowane osady z początku epoki brązu, oraz wielkie grodzisko z wczesnego średniowiecza.Od 2011 roku działa tam skansen archeologiczny.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama