statystyki

Biuro nie może dowolnie podnosić ceny wycieczki

autor: Małgorzata Raczkowska19.04.2016, 18:00
Biuro podróży

Biuro podróży nie ma prawa zmienić ceny imprezy na 20 dni przed jej rozpoczęciemźródło: ShutterStock

Jeszcze jesienią wykupiłem za niemałą kwotę w biurze podróży wycieczkę na Daleki Wschód – opowiada pan Janusz. – Wczoraj, na dwa tygodnie przed wyjazdem, zadzwonił do mnie pracownik biura podróży i powiedział, że muszę dopłacić około 400 zł, bo cena wycieczki wzrosła. Zajrzałem do umowy – rzeczywiście, zapisano tam, że mogą podnieść cenę na 14 dni przed wyjazdem. Postanowiłem dopłacić, nie chcę rezygnować z urlopu, ale takie postępowanie biura bardzo mi się nie podoba. Wydaje mi się, że celowo umówili się na jedno, a dokładnie w terminie przewidzianym umową dorzucili kilkaset złotych. Co mogę zrobić w tej sprawie – pyta czytelnik.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że biuro podróży nie ma prawa zmienić ceny imprezy na 20 dni przed jej rozpoczęciem, i to bez względu na okoliczności, jakie mogłyby uzasadniać taką decyzję. Taki zapis znajduje się w ustawie o usługach turystycznych, a wszelkie krótsze terminy, nawet jeśli zawarte są w umowach, są niezgodne z prawem. Zapisy umowy, które są mniej korzystne dla konsumenta niż przepisy ustawy o usługach turystycznych, są po prostu nieważne.

Ta sama ustawa mówi, że cena raz ustalona w umowie w zasadzie nie może być podwyższona. W zasadzie, bo biuro podróży może ją podnieść w kilku wyjątkowych okolicznościach. Są to: wzrost kosztów transportu, wzrost kursów walut, wzrost opłat urzędowych, podatków lub opłat lotniskowych, załadunkowych lub przeładunkowych w portach morskich i lotniczych. Ale taka podwyżka może mieć miejsce po pierwsze odpowiednio wcześniej, po drugie – tylko jeśli taką możliwość zapisano w umowie, po trzecie – organizator wycieczki powinien przedstawić klientowi pisemne uzasadnienie podwyżki wraz z tłumaczącą ją kalkulacją kosztów.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane