statystyki

Biuro nie może dowolnie podnosić ceny wycieczki

autor: Małgorzata Raczkowska19.04.2016, 18:00
Biuro podróży

Biuro podróży nie ma prawa zmienić ceny imprezy na 20 dni przed jej rozpoczęciemźródło: ShutterStock

Jeszcze jesienią wykupiłem za niemałą kwotę w biurze podróży wycieczkę na Daleki Wschód – opowiada pan Janusz. – Wczoraj, na dwa tygodnie przed wyjazdem, zadzwonił do mnie pracownik biura podróży i powiedział, że muszę dopłacić około 400 zł, bo cena wycieczki wzrosła. Zajrzałem do umowy – rzeczywiście, zapisano tam, że mogą podnieść cenę na 14 dni przed wyjazdem. Postanowiłem dopłacić, nie chcę rezygnować z urlopu, ale takie postępowanie biura bardzo mi się nie podoba. Wydaje mi się, że celowo umówili się na jedno, a dokładnie w terminie przewidzianym umową dorzucili kilkaset złotych. Co mogę zrobić w tej sprawie – pyta czytelnik.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że biuro podróży nie ma prawa zmienić ceny imprezy na 20 dni przed jej rozpoczęciem, i to bez względu na okoliczności, jakie mogłyby uzasadniać taką decyzję. Taki zapis znajduje się w ustawie o usługach turystycznych, a wszelkie krótsze terminy, nawet jeśli zawarte są w umowach, są niezgodne z prawem. Zapisy umowy, które są mniej korzystne dla konsumenta niż przepisy ustawy o usługach turystycznych, są po prostu nieważne.

Ta sama ustawa mówi, że cena raz ustalona w umowie w zasadzie nie może być podwyższona. W zasadzie, bo biuro podróży może ją podnieść w kilku wyjątkowych okolicznościach. Są to: wzrost kosztów transportu, wzrost kursów walut, wzrost opłat urzędowych, podatków lub opłat lotniskowych, załadunkowych lub przeładunkowych w portach morskich i lotniczych. Ale taka podwyżka może mieć miejsce po pierwsze odpowiednio wcześniej, po drugie – tylko jeśli taką możliwość zapisano w umowie, po trzecie – organizator wycieczki powinien przedstawić klientowi pisemne uzasadnienie podwyżki wraz z tłumaczącą ją kalkulacją kosztów.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane