Wakacje w domu chce w tym roku spędzić 40,2 proc. Polaków. To dużo mniej niż w roku ubiegłym, kiedy taki zamiar o tej porze roku zgłosiło ponad 57 proc. osób – wynika z sondażu United Surveys dla DGP.

To dobra informacja przede wszystkim dla rodzimych hotelarzy. U nich podczas urlopu zamierza zatrzymać się niemal 22 proc. osób, o 6 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Niemal 13 proc. spędzi wakacje na działce lub u rodziny czy znajomych.
Zdaniem ekspertów, wyższe zainteresowanie hotelami, motelami i pensjonatami wynika z faktu, że wciąż wiele osób nie wykorzystało bonu turystycznego, który obowiązuje do 31 marca 2022 r.
– Z puli 4,2 mln bonów o łącznej wartości około 4 mld zł aktywowano dotychczas 1,4 mln na kwotę około 1,2 mld zło. Zapłacono nim do tej pory 425 tys. razy, a łączna wartość tych transakcji wyniosła ponad 307 mln zł – wylicza Martyna Rozesłaniec, specjalista Polskiej Organizacji Turystycznej.
Na zagraniczne wakacje chce się w tym roku wybrać niemal 14 proc. Polaków. Przed rokiem urlop za granicą przewidywało 7,4 proc. osób. Biura podróży jednak w umiarkowanym sposób z tego skorzystają. Zdecydowana większość Polaków – niemal 10 proc. – planujących wakacje w zagranicznych kurortach zamierza się tam wybrać na własną rękę.
Przed pandemią biura podróży zyskiwały na popularności, m.in. za sprawą coraz korzystniejszych kontraktów, które negocjowały z zagranicznymi hotelarzami oraz liniami lotniczymi. Dzięki temu na niektórych kierunkach z biurem podróży można było spędzić wczasy taniej niż planując je na we własnym zakresie. Miało to miejsce zwłaszcza w szczycie sezonu.
W tym roku wpływ na deklaracje klientów może mieć oferta przygotowana przez touroperatorów. Biura skupiają się na razie na egzotycznych kierunkach.
– Ciągle nie wiadomo, które kraje w Europie będą przyjmowały turystów i na jakich warunkach. To powoduje trudności w przygotowaniu ostatecznej oferty – tłumaczy Marcin Małysz, koordynator ds. operacyjnych w Exim Tours. A to oznacza wyższą cenę za pobyt. Wyniesie ona ok. 4–7,5 tys. za osobę na tydzień z pełnym wyżywieniem.
Do tego ciągle nie wiadomo, jak będą funkcjonować paszporty dla zaszczepionych i kiedy zaczną obowiązywać. Wiele osób obawia się, że stanie się to, zanim zdążą przyjąć szczepienie, w związku z tym ich możliwości podróżowania będą ograniczone i droższe, bo do ceny zakupu wycieczki dojdzie jeszcze koszt wykonania testu – ok. 500 zł za osobę w przypadku PCR.
Ubiegłoroczny sondaż DGP znalazł potwierdzenie w danych GUS podsumowujących polski rynek turystyczny. W 2020 r. w kraju wypoczywało w sumie 15,6 mln Polaków, czyli ok. 40 proc. obywateli ogółem. W wakacje liczone od czerwca do września z bazy noclegowej w kraju skorzystało 8,5 mln rodaków, czyli niecałe 23 proc.
Plany wyjazdów wakacyjnych