Mistrzostwa Europy Modeli Latających na Uwięzi rozpoczną się w niedzielę w Częstochowie. Sześciodniowa impreza ściągnie europejską czołówkę tej dziedziny modelarstwa - rywalizować będzie ponad 300 zawodników z 26 krajów.

Jak przekazał PAP Life prezes Aeroklubu Polskiego i społeczny prezes Aeroklubu Częstochowskiego Włodzimierz Skalik, otwarta dla publiczności impreza jest bardzo widowiskowa - najlepsi na kontynencie piloci modeli na uwięzi będą m.in. wykonywać akrobacje, ścigać się między sobą osiągając prędkości prawdziwych samolotów oraz toczyć powietrzne pojedynki.

Mistrzostwa obejmą tzw. klasę F2. To modele latające sterowane aerodynamicznie za pomocą usterzenia. Zawodnicy pilotują je z ziemi używając przymocowanych do nich dwóch specjalnych nierozciągających się linek. Modele latają po kręgu. Podczas mistrzostw rozegrane zostaną cztery konkurencje.

Pierwsza z nich - określana mianem F2A - to kategoria prędkościowa. Piloci rywalizują o osiągnięcie jak największych prędkości na dystansie lotu po kręgu ograniczonym do 1 kilometra. Przy pojemności skokowej silników ograniczonej do 2,5 cm sześc. modele osiągają prędkości nawet ponad 300 km/h.

Reklama

Konkurencja F2B to akrobacje w powietrzu. Latające z dużą prędkością modele w ciągu siedmiu minut od startu do lądowania muszą wykonać w powietrzu określony program obowiązkowych figur, m.in. pętle, kwadraty, trójkąty, ósemki. Figury kończą się lotem poziomym na wysokości około 1,5 metra. Jakość przelotów oceniają sędziowie.

Podniebne wyścigi odbywają się w ramach F2C. W tej konkurencji w jednym kręgu jednocześnie startują trzy dwuosobowe zespoły - pilotów i mechaników. Piloci muszą dwa razy wylądować i wystartować, a mechanicy dwa razy zatankować paliwo i uruchomić silnik. Modele osiągają prędkości ok. 200 km/h - ścigają się, który pierwszy osiągnie dystans 10 km (100 okrążeń kręgu).

Efektowne podniebne walki rozgrywane są w kategorii F2D. Zespoły pilotów i mechaników obsługują zwrotne modele z przymocowanymi do ogona niespełna trzymetrowymi wstęgami. Zadanie polega na ścięciu śmigłem lub skrzydłem wstęgi konkurenta. W czasie walk modele często się zderzają lub rozbijają, dlatego każda z ekip ma do dyspozycji jeden model zapasowy.

"We wszystkich tych konkurencjach będzie można podziwiać nie tylko widowiskową rywalizację modeli latających, ale i opanowanie pilotów, ich doświadczenie, silne nerwy, szybkość reakcji. Mistrzostwa Europy modeli latających na uwięzi to nie tylko impreza sportowa. To także spotkanie ludzi, których łączy wielka pasja, miłość do lotnictwa" - zaznaczył Skalik.

Konkurencje F2A, F2B i F2C zostaną rozegrane na stadionie miejskim Arena Częstochowa, gdzie rozgrywane są m.in. zawody żużlowe, a przy którym wyznaczone są m.in. stałe kręgi modelarskie. Konkurencja F2D odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w podczęstochowskich Rudnikach. Wstęp na wszystkie zawody jest wolny.

Modelarska rywalizacja w Częstochowie rozpoczęła się już w czwartek. To jednak dwudniowe zawody z cyklu Pucharu Świata w konkurencjach F2A i F2C. Mistrzostwa Europy oficjalnie rozpoczną się w niedzielę po południu. Od wtorku do czwartku zaplanowano loty eliminacyjne, w piątek 29 lipca odbędą się loty finałowe.

Mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa świata w modelarstwie lotniczym są rozgrywane na przemian co dwa lata. Ostatnie mistrzostwa Europy w klasie F2 odbyły się w Serbii w 2009 r. Częstochowa gościła już mistrzostwa Europy - w 1980 r. Wówczas przy Stadionie Miejskim powstały specjalne kręgi modelarskie, które teraz zostaną ponownie wykorzystane.