Od piątku do niedzieli (24-26 czerwca) w Kargowej odbywać się będzie "Polsko-Niemieckie Święto Czekolady". To pierwsza tego typu impreza w tym mieście i całym regionie lubuskim.

W piątkowe południe na rynku w centrum miasta swoje podwoje otworzy "Jarmark Czekoladowy", który będzie centrum uroczystości. Na licznych stoiskach będzie można spróbować różnych rodzajów czekolady i wyrobów cukierniczych.

Organizatorzy przygotowali pokazy wyrobu pralin, figurek z czekolady i wielu innych słodkich specjałów, których składnikiem jest czekolada. Ta będzie lała się Kargowej dosłownie strumieniami - będą czekoladowe fontanny i wodospady.

Moc atrakcji przygotowano dla najmłodszych - m.in. konkursy malowania twarzy, oczywiście czekoladą, czy też malowania nią obrazów na waflach.

Przez trzy dni na estradzie w pobliżu ratusza będą prezentowały się zespoły muzyczne, grupy taneczne i kabarety. W sobotę swoje największe przeboje zaśpiewa Krzysztof Krawczyk. Imprezie towarzyszyć będą m.in.: przegląd filmów poświęcony aktorowi Maciejowi Kozłowskiemu i wystawa o historii czekolady.

W programie znalazło się mnóstwo propozycji sportowych: V Wyścig Rowerów MTB, turnieje tenisa stołowego, zawody wędkarskie i spotkanie piłkarskie gwiazd, przyjaciół Macieja Kozłowskiego i Narodowej Drużyny Bezdomnych.

Do Kargowej przyjadą na zlot motocykliści, a miłośnicy Air Soft Gun będą rywalizowali w zawodach strzeleckich.

Pomysł organizacji Święta Czekolady zrodził się pod koniec 2010 roku. Jak powiedział burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, Kargowa od 70 lat związana jest z czekoladą.

Niegdyś w mieście działało wiele manufaktur cukierniczych, a także jedna z fabryk znanej w Polsce firmy produkujących słodycze na masową skalę.

Obecnie zakład należy do szwajcarskiego koncernu i specjalizuje się w produkcji znanych wszystkim batonów i wafli. Zatrudnia 400 osób i jest największym pracodawcą w gminie.

Podczas Święta Czekolady będzie okazja, by zwiedzić fabrykę i przekonać się, jak powstają słodycze, które potem trafiają na sklepowe półki.

"Święto Czekolady to nasz słodki pomysł na promocję gminy i powrót do tradycji" - powiedział PAP Ciemnoczołowski.

"Polsko-Niemieckie Święto Czekolady - Kargowa 2011" jest współfinansowane z funduszy unijnych, budżetu państwa i środków własnych gminy.

Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie internetowej www.kargowa.pl.