Średnie ceny i liczba ofert noclegu w popularnych, narciarskich kurortach w Polsce według rankingu otowakacje.pl i lokalo.pl wyglądają następująco: najwięcej ofert noclegowych oferuje Zakopane. Na turystów czeka ponad 800 wolnych pokoi, za które średnio trzeba zapłacić 58 złotych (cena za jedną osobę i jedną dobę pobytu). W Szklarskiej Porębie, Krynicy Zdroju, Białce Tatrzańskiej oraz Krynicy liczba ofert waha w przedziale 100 - 115 ofert. Widełki cenowe wahają się od 62 do 68 złotych.

Najdrożej za nocleg trzeba zapłacić w Białce Tatrzańskiej – 68 złotych oraz w Szklarskie Porębie, gdzie doba kosztuje 65 złotych.

Co sprawia, że to akurat Białka Tatrzańska jest tak droga? Kotelnica to jeden z najlepszych i najpopularniejszych terenów narciarskich w Polsce, a to bezpośrednio podnosi ceny noclegów. Poza tym ważna jest też konkurencja, która na przykład w Zakopanem jest znacznie większa niż w Białce Tatrzańskiej, co powoduje, że właściciele pensjonatów nie muszą walczyć o klientów znaczącymi upustami cenowymi. Należy też pamiętać, że niższa cena noclegu w Zakopanem jest wynikiem dostępności pokoi w prywatnych kwaterach, których ceny są duże niższe, niż w popularnych pensjonatach czy hotelach. To Zakopane jest miejscem, gdzie w zależności od hotelu nocleg może być najdroższy, biorąc pod uwagę wszystkie miejscowości położone w polskich górach.

Za noclegi w Korbielowie, Szczyrku oraz Stroniu Śląskim turyści zapłacą ok. 54 złote. Najtańsze noclegi w cenie 39 złotych turyści spragnieni białego szaleństwa znajdą w Kluszkowcach.