„Flight App Valk” to nowa aplikacja dostępna dla wszystkich osób, które boją się latać samolotem. Dostępna jest na systemy operacyjne ios oraz Android.

Raz pobrana na telefon komórkowy aplikacja Flight App VALK ma pomóc zrelaksować się pasażerom samolotów w trakcie lotu. Wystarczy mieć ją wgraną do telefonu.

Jak to działa?

W celu pokonania lęku przed lotem użytkownicy mogą przeczytać o bezpieczeństwie lotów, aerodynamice, turbulencjach, dźwiękach, które można usłyszeć w samolocie podczas trwania konkretnych faz lotu (start, lot na wysokości przelotowej oraz lądowanie). Twórcy aplikacji wierzą, że rzetelna informacja poparta statystykami pomaga w poskromieniu strachu przed lataniem. Jeżeli kogoś nie interesują fakty dotyczące lotnictwa lub przyswojenie wiedzy nie skutkuje marginalizacją stresu, użytkownicy mają możliwość skorzystania z opisanym technik relaksacyjnych podczas lotu. Jeżeli i to nie przyniesie zamierzonych efektów, można skorzystać ze specjalnego przycisku, nazwanego „Panic button”, który uruchamia wiadomość audio z głosem terapeuty, która ma na celu uspokojenie zdenerwowanego pasażera i zmniejszyć poziom napięcia związany z sytuacją, w jakiej się znajduje.

Raz ściągnięta na telefon aplikacja nie wymaga dostępu do Internetu i działa w trybie „samolotowym”.

Pomysł utworzenia aplikacji dla osób, które boją się latać, zrodził się w holenderskiej Fundacji Valk, która działa na rzecz osób, które odczuwają lęk przez lotem samolotem. W tym celu działająca od 1989 roku fundacja przeprowadza badania na temat przyczyn lęku przed lataniem oraz sposobów walczenia z tą fobią. Te wszystkie aspekty działalności są możliwe dzięki ścisłej współpracy z takimi liniami lotniczymi jak: Air France KLM, Transavia, ArkeFly oraz Martinair, a także lotniskiem Schiphol w Amsterdamie i uniwersytetem w Leiden. Skuteczność sesji terapeutycznych i szkoleń pozwala pozbyć się lęku przed lataniem u 98 proc. osób dotkniętych fobią.