Raz pobrana na telefon komórkowy aplikacja Flight App VALK ma pomóc zrelaksować się pasażerom samolotów w trakcie lotu. Wystarczy mieć ją wgraną do telefonu.

Jak to działa?

W celu pokonania lęku przed lotem użytkownicy mogą przeczytać o bezpieczeństwie lotów, aerodynamice, turbulencjach, dźwiękach, które można usłyszeć w samolocie podczas trwania konkretnych faz lotu (start, lot na wysokości przelotowej oraz lądowanie). Twórcy aplikacji wierzą, że rzetelna informacja poparta statystykami pomaga w poskromieniu strachu przed lataniem. Jeżeli kogoś nie interesują fakty dotyczące lotnictwa lub przyswojenie wiedzy nie skutkuje marginalizacją stresu, użytkownicy mają możliwość skorzystania z opisanym technik relaksacyjnych podczas lotu. Jeżeli i to nie przyniesie zamierzonych efektów, można skorzystać ze specjalnego przycisku, nazwanego „Panic button”, który uruchamia wiadomość audio z głosem terapeuty, która ma na celu uspokojenie zdenerwowanego pasażera i zmniejszyć poziom napięcia związany z sytuacją, w jakiej się znajduje.

Raz ściągnięta na telefon aplikacja nie wymaga dostępu do Internetu i działa w trybie „samolotowym”.

Pomysł utworzenia aplikacji dla osób, które boją się latać, zrodził się w holenderskiej Fundacji Valk, która działa na rzecz osób, które odczuwają lęk przez lotem samolotem. W tym celu działająca od 1989 roku fundacja przeprowadza badania na temat przyczyn lęku przed lataniem oraz sposobów walczenia z tą fobią. Te wszystkie aspekty działalności są możliwe dzięki ścisłej współpracy z takimi liniami lotniczymi jak: Air France KLM, Transavia, ArkeFly oraz Martinair, a także lotniskiem Schiphol w Amsterdamie i uniwersytetem w Leiden. Skuteczność sesji terapeutycznych i szkoleń pozwala pozbyć się lęku przed lataniem u 98 proc. osób dotkniętych fobią.