Terminal Hajj na międzynarodowym lotnisku imienia Abdulaziz Al Sauda w Jeddah na zachodzie Arabii Saudyjskiej został uznany za najlepszy na świecie. Zestawienie przygotował turystyczny portal Frommers.com.

Doceniono przede wszystkim architektoniczne rozwiązania ogromnego terminalu Hajj, który zwany jest także "terminalem dla pielgrzymów". W czasie sześciotygodniowej pielgrzymki muzułmanów do Mekki przewijają się przez niego miliony osób. Budynek zwany "oazą" ma formę pierścienia z otwartą przestrzenią.

"Najbardziej niesamowite jest to, że Terminal Hajj składa się z 210 białych, wykonanych z włókna szklanego, namiotów, które tworzą efekt komina" - napisali w uzasadnieniu autorzy zestawienia najlepszych terminali portalu Frommers.com.

Podkreślono także jego funkcjonalność: olbrzymie poczekalnie dla podróżujących, łatwy dostęp do sklepów, restauracji, kawiarni, bankomatów, czy kantorów wymiany walut.

Na drugim miejscu znalazł się Terminal imienia Leifa Erikssona na lotnisku Keflavik na Islandii, który został otworzony w 1987 r. Doceniono jego surowy, drewniany i kamienny wystrój, odpowiadający klimatowi wyspy.

W pierwszej dziesiątce najlepszych terminali Frommers.com umieścił jeszcze te na lotniskach: w Seulu w Korei Płd., Wellington w Nowej Zelandii, Terminal 5 na JFK w Nowym Jorku, Terminal 3 w Singapurze, Marrakech w Maroku, Terminal 4 w Madrycie, Montevideo w Urugwaju i Bilbao w Hiszpanii.

Z kolei dziesiątkę najgorszych otwiera Terminal 3 lotniska im. Johna F. Kennedy'ego (JFK) w Nowym Jorku. Niegdyś latały z niego samoloty nieistniejących już linii Pan Am, obecnie należy do Delta Air Lines.

Portal Frommers.com uzasadniając swój wybór napisał, że nowojorski Terminal 3 znany jest z długich kolejek do odprawy imigracyjnej, braku dostępu do restauracji i sklepów i ciemnego, piwniczego wystroju. "Ma się także wrażenie jakby ekipy sprzątające dawno o nim zapomniały" - czytamy.

W niechlubnej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy inne terminale znajdujące się na amerykańskich lotniskach: Teminal 5 na nowojorskiej LaGuardii, Terminal B na lotnisku Newark oraz Midway w Chicago.

Turystyczny portal Frommers.com nie poleca także innych terminali, które znalazły się w gronie najgorszych. Są wśród nich: Terminal 1 na lotnisku w Manili na Filipinach, Terminal B/C w porcie lotniczym Moskwa-Szeremietiewo, Terminal 3 na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu, terminal na lotnisku w Ammanie w Jordanii oraz w port lotniczy Beauvais-Tille na północ od Paryża.