statystyki

Gut-Mostowy: Podróżni mają czas na decyzję, pieniędzy wystarczy dla wszystkich [WYWIAD]

autor: Joanna Pieńczykowska09.10.2020, 07:28; Aktualizacja: 09.10.2020, 07:44
- Wypłacamy pieniądze, które pochodzą z budżetu państwa, po złożeniu wniosku zarówno przez podróżnego, jak i przez klienta - mówi Andrzej Gut-Mostowy

- Wypłacamy pieniądze, które pochodzą z budżetu państwa, po złożeniu wniosku zarówno przez podróżnego, jak i przez klienta - mówi Andrzej Gut-Mostowyźródło: ShutterStock

- Procedura zwrotów została tak pomyślana, by zapewnić 100-procentową gwarancję, że pieniądze dotrą rzeczywiście na konta klientów, a jednocześnie umożliwić nam sprawdzenie, że nie doszło do nadużyć - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.

Ruszył system zbierający wnioski o wypłaty z Turystycznego Funduszu Zwrotów dla podróżnych rezygnujących z wycieczek. Czy można ocenić – na podstawie tych kilku dni – czy zadziałał zgodnie z oczekiwaniami?

System działa sprawnie, zainteresowanie biur podróży i klientów zwrotem pieniędzy jest ogromne. Już w pierwszym dniu po uruchomieniu do Urzędowego Funduszy Gwarancyjnego (który obsługuje TFZ) trafiła bardzo duża liczba wniosków. Obecnie szacuje się, że sami turyści złożyli około 32,5 tys. wniosków.

A zatem czy pozostali podróżni i przedsiębiorcy powinni się spieszyć ze składaniem wniosków w obawie, aby pieniędzy wystarczyło również dla nich?

Wiemy, że wiele biur podróży stosuje różne promocje i niejednokrotnie namawia klientów do tego, żeby zamiast zwrotu pieniędzy wybrali voucher. Dlatego chciałbym uspokoić: podróżni, którzy chcą przemyśleć, czy nie będzie dla nich bardziej korzystne skorzystanie z vouchera niż odzyskanie gotówki, nie muszą się obawiać.

Zarezerwowana z budżetu kwota to 300 mln zł. Co jeśli – pomimo wyliczeń – ta pula wyczerpie się?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane