Podczas tegorocznych wakacji na jednego wczasowicza będzie przypadało średnio 8,5 m kw. plaży - wynika z opublikowanych przez rządową Portugalską Agencję Środowiska (APA) wytycznych dotyczących maksymalnej liczby urlopowiczów na terenie kąpielisk.

Informację o wytycznych opublikował ukazujący się w soboty lizboński tygodnik “Expresso”.

Jak wyjaśniły w komunikacie władze rządowej agencji, konieczność redukcji liczby osób wynika z “potrzeby zapewnienia dystansu społecznego z powodu epidemii Covid-19”.

W Algarve, najpopularniejszym wśród turystów regionie Portugalii, tegoroczny sezon wakacyjny będzie przebiegał pod znakiem wczasowania na plażach o liczbie wczasowiczów od kilkunastu do kilku tysięcy osób. Jedną z największych plaż będzie tam Praia da Rocha w Portimao, gdzie w tym samym czasie przebywać będzie mogło 8800 wczasowiczów.

Reklama

Jedną z największych przestrzeni do wypoczynku podczas tegorocznych wakacji w Portugalii zaplanowano na trzech plażach w Nazare, na środkowym wybrzeżu, a także w podlizbońskim Fonte da Telha. Znajdzie się tam miejsce odpowiednio dla 17 100 oraz 12 100 osób.

Na niektóre portugalskie plaże, z powodu restrykcji związanych z epidemią Covid-19, będzie mogło wejść zaledwie kilkanaście osób.

Z informacji, jakie uzyskał w portugalskich samorządach tygodnik “Expresso”, wynika, że konieczność zachowania dystansu społecznego sprawi, że na niektóre plaże nie będzie mogło wejść więcej niż 10 osób.

Według stołecznego tygodnika z powodu spodziewanej dużej liczby turystów na plażach regionu Algarve pojawią się tzw. asystenci, którzy w imieniu lokalnych władz będą sprawdzać przestrzeganie dystansu społecznego.

Pełne przywrócenie funkcjonowania plaż w Portugalii nastąpi 6 czerwca. Do tego czasu rząd Antonia Costy powinien zaprezentować szczegółowe zasady korzystania z plaż w tym kraju.