W czasach społecznego dystansowania i ograniczeń w podróżowaniu za granicę wakacyjny wypoczynek Polaków w sporej mierze ma szansę przenieść się na wieś. Branża agroturystyczna powoli wraca do funkcjonowania w nowych warunkach.

- Goście wrócili już na kwatery. Rezerwowane są też miejsca na wakacje. Klienci sami pytają o rzeczy dla nich ważne, a dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa, np. czy jest zachowany potrzebny odstęp pomiędzy wyjazdem poprzednich i przyjazdem kolejnych gości, czy jest kuchnia i łazienka na wyłączność. To są sprawy, których się już uczymy - mówi Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne". I dodaje: - Następuje przemodelowanie pewnych zachowań u osób oferujących swoje kwatery. Jeśli ktoś miał np. pięć pokoi i dwie łazienki, teraz będzie musiał to podzielić na dwie części z przeznaczeniem dla dwóch grup czy rodzin, gdzie każdy wydzielony segment jest na wyłączność. Myślę, że jesteśmy w stanie zabezpieczyć obecny popyt na turystykę wiejską. Chciałbym tylko, by turyści nie traktowali wsi jako przestrzeni mniej przygotowanej niż inne formy wypoczynku, jak hotele czy pensjonaty.

Podlasie czy Lubuskie, Sądecczyzna, Kaszuby a może Warmia? Tysiące gospodarstw z setkami tysięcy pokoi rozsianych jest po niemal całej Polsce. W każdym zakątku znaleźć można dobre miejsce na letni wypoczynek z dala od tłocznych miast.

- W obecnych warunkach trzeba inaczej spojrzeć na szeroko pojętą ofertę turystyczną. Mówiło się często o hitach turystycznych. Teraz na wartości powinny zyskiwać miejsca oferujące dużo przestrzeni. Nie ma co patrzeć tylko na atrakcje tylko punktowe, cała Polska jest atrakcyjna i różnorodna. Wieś w każdym zakątku Polski jest inna (inna kuchnia, inne tradycje, itd.). Warto samemu szukać, niekoniecznie podążając za utartymi opiniami o tym, że dane miejsce jest najlepsze. - ocenia Wiesław Czerniec.

  • Najbardziej znanym narzędziem do wyszukiwania jest oczywiście Google, który w swojej usłudze google.pl/maps po wpisaniu słowa „agroturystyka” wyświetla pasujące oferty w danym obszarze wyszukiwania. Przy wynikach wyszukiwania są zarówno informacje kontaktowe, jak i oceny kwatery, które już wystawili inni goście. Wyszukiwać można w każdym zakątku Polski.
  • Serwis booking.com posiada oddzielną stronę poświęconą ofertom agroturystycznym (link). W serwisie tripadvisor.com można z kolei zaznaczyć rodzaj obiektu w pasku narzędzi (do wyboru są m.in. domki wiejskie).
  • Na turystyce wiejskiej skupia się w całości strona agroturystyka.pl, która zawiera bazę niemal 900 sprawdzonych kwater. Bazę przeszukiwać można pod różnym kątem, m.in. atrakcji, miejsc dla rodzin z dziećmi, wędkarzy, grzybiarzy, itp. Część kwater posiada ocenę według przyjętej kategoryzacji (najwyższa kategoria jakości to trzy słoneczka).
  • Poszukując inspiracji na letni, wiejski wypoczynek warto zajrzeć także na stronę odpoczywajnawsi.pl, która powstała w ramach kampanii Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezentowane są tam m.in. zagrody edukacyjne Warmii, Mazur i Powiśla oraz oferta wypoczynku na wsi w różnych regionach Polski (zakładka: wirtualne stoisko).
  • Wiejskim zagrodom edukacyjnym poświęcony jest odrębny portal www.zagrodaedukacyjna.pl.

- Sytuacja, którą mamy obecnie, powoduje, że moda się zmienia. Raczej szukamy miejsc do odkrywania. A w Polsce jest jeszcze wiele miejsc, które warto zobaczyć. I właśnie to odkrywanie będzie nowym trendem. - przekonuje Wiesław Czerniec.