statystyki

Nowe trendy w turystyce. Szlakiem piwa, śledzia i polityki

autor: Marta Kawczyńska23.02.2018, 07:04; Aktualizacja: 23.02.2018, 08:36
Krakowskie Przedmieście, Warszawa

Wśród tematów poruszanych podczas wycieczek pojawia się także polityka. Przewodnicy nie wdają się w polityczne debaty, ale ostatni konflikt na linii Polska – Izrael, zwłaszcza w Krakowie, budzi niepokój.źródło: ShutterStock

Mało kogo obchodzi zwyczajne oglądanie zabytków i słuchanie o nudnej historii. „Nowi” turyści nie chcą tylko zwiedzać, wolą doświadczać. Interesuje ich styl życia ludzi w kraju, który odwiedzają, ciekawi sytuacja polityczna. Chętnie zaglądają do miejscowych kuchni. Polskie firmy turystyczne nie są obojętne na ten światowy trend.

W dziesiątym odcinku serialu „Wojna domowa” głównych bohaterów, państwa Jankowskich, odwiedza Rysio – nastoletni kuzyn z Anglii. Ich syn Paweł zabiera swojego rówieśnika na autokarową wycieczkę po Warszawie.

„A teraz widzą państwo Sejm. Budynek Sejmu składa się z ilu? Tak jest, tak jest – z trzech części. Wjeżdżamy w aleję I Armii Wojska Polskiego. Na wprost plac Unii Lubelskiej; na lewo, w głębi, Teatr Syrena; na prawo Ministerstwo Oświaty. Wjeżdżamy w plac, na lewo straż pożarna, na lewo KMPiK (Klub Międzynarodowej Prasy i Książki – red.), na prawo Bagatela, Łazienki, Belweder, pomnik. Fryderyk Chopin w dziełach swych wprowadził śmiałą harmonikę z bogatą chromatyką. W spuściźnie swej pozostawił 17 polonezów, 58 mazurków, 21 nokturnów i cztery scherza-żarty” – recytuje grany przez Jacka Fedorowicza „przewodnik dyplomowany Jan Cybulski. Daty, fakty, anegdoty”. Tęga zima sprawia, że „oprowadzani” w ten sposób turyści, nawet gdyby chcieli, niewiele mogą zobaczyć przez zaśnieżone i zamarznięte szyby pojazdu.

– Pierwsza zasada jest taka, że zwiedzanie ma być integrujące i interaktywne. Historia w organizowanych przez nas wycieczkach oczywiście pojawia się w dużej ilości, ale na pewno nie z olbrzymią liczbą dat i suchych faktów. To turysta może sobie sprawdzić w przewodniku, my chcemy go przede wszystkim zainteresować i wytłumaczyć przebieg procesu historycznego – mówi historyk i licencjonowany przewodnik Tomasz Darda z fundacji FREE Walkative! TOUR, która organizuje wycieczki dla zagranicznych (choć nie tylko) turystów, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Zakopanem.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane