Sandomierz to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na ziemi świętokrzyskiej. Zachwyci zarówno poszukiwaczy pięknej architektury, jak i miłośników przyrody. Oto lista najciekawszych atrakcji tego miasta.

Sandomierski Rynek

Sandomierska starówka znajduje się na liście Pomników Historii ze względu na szczególne znaczenie dla polskiej kultury oraz historii. Sam Rynek ma wymiary 110 × 120 m. W jego centrum wznosi się Ratusz – okazały ceglany obiekt z zegarową wieżą, którego gmach stanowi prostokątna budowla zwieńczona przepiękną renesansową attyką z XVI wieku. W narożach attyki widnieją zabytkowe kamienne głowy wyobrażające cztery stany: szlachecki, duchowny, mieszczański i chłopski. Na uwagę zasługują herb miasta oraz zegar widniejące na południowej elewacji obiektu. Wieża ratuszowa została zbudowana prawdopodobnie pod koniec wieku szesnastego, ale obecny kształt zyskała podczas przebudowy w stuleciu następnym. Rodowód większości kamienic otaczających sandomierski Rynek sięga średniowiecza.

Bazylika Katedralna pw. NMP

Bazylika Katedralna stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów – nie tylko sakralnych – Sandomierza. Powstała w latach 1360 – 1382 dzięki wsparciu finansowemu ze strony Kazimierza Wielkiego. Z zewnątrz budowla reprezentuje styl gotycki, a w środku skrywa barokowo–rokokowy przepych. Wśród niego swoje miejsce znalazły też zabytkowe polichromie z okresu średniowiecza. Ich odkrycie stanowiło dzieło przypadku. W 1887 ze ściany prezbiterium spadł duży obraz. Dzięki temu zauważono, że pod nim znajdowało się stare malowidło przedstawiające Ostatnią Wieczerzę oraz modlitwę Jezusa w Ogrójcu. Freski te pochodzą z XV wieku, a w 1926 zostały poddane restauracji, gdyż uznano je za wyjątkową wartość dla polskiej historii oraz sztuki. Poza malowidłami w bazylice można także podziwiać „Martyrologium Romanów”, czyli kalendarz męczenników Kościoła. Na ścianach obiektu umieszczony został również tekst „Bogurodzicy" ozdobiony herbami dawnych województw Polski. Świątynia gościła w swoich murach m.in. Władysława Jagiełło oraz królową Jadwigę. Tuż obok katedry stoi barokowa dzwonnica, której dzwon codziennie wieczorem wzywa do modlitwy za poległych w bitwie pod Warną w 1444 r.

Brama Opatowska

Wzniesiono ją jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego, podczas budowy murów obronnych wokół miasta. Z czterech bram wjazdowych: Bramy Lubelskiej, Zawichojskiej, Krakowskiej i Opatowskiej zachowała się tylko ostatnia właśnie. Szczyt obiektu zdobi biała attyka. Na kilku poziomach bramy widać otwory strzelnicze, a prowadnica na zewnętrznym murze jest pozostałością po żelaznej kracie broniącej wejścia do Sandomierza. Ze szczytu budowli rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta.

Kościół św. Ducha

Jest obiektem interesującym zwłaszcza ze względu na architektoniczny eklektyzm. Od strony ulicy Opatowskiej widać jego klasycystyczną fasadę z XIX w, a od ulicy Sokolnickiego można ujrzeć zbudowane w XIV w. i już gotyckie prezbiterium ze skarpami. W kościelnej kaplicy znajduje się słynąca z nadprzyrodzonych mocy figura Chrystusa Frasobliwego. Legendy mówią, że za sprawą cudu przywróciła wzrok ociemniałemu, który kiedyś odnalazł ją nad Wisłą. Rzeźba do dziś otaczana jest niemałym kultem, czemu dowodzą otaczające ją wota od wiernych.

Dom Długosza

Dom Długosza, czyli Muzeum Diecezjalne przechowuje wiele ciekawych, czasami wręcz zaskakujących, eksponatów. Wśród nich turyści znajdą imponujące obrazy o tematyce religijnej autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, ale również pudełeczko z włosami cesarza Napoleona, rękawiczki św. Jadwigi królowej czy fajkę Adama Mickiewicza. Na miejscu podziwiać można także bibliotekę „ksiąg drzewnych”, czyli drewnianych pudełek wykonanych z drewna jednego gatunku drzewa lub krzewu i zawierających gałęzie z zasuszonymi liśćmi, kwiatami, nasionami oraz opisami botanicznymi.

Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe potocznie zwane sandomierskimi Pieprzówkami to miejsce idealne dla miłośników przyrody. Niejeden przewodnik turystyczny określa je mianem jednego z najbardziej malowniczych miejsc w województwie świętokrzyskim. Góry Pieprzowe są najstarszymi górami w Polsce. Stanowią rezerwat przyrody utworzony w 1979 roku i do dziś zachwycają bogactwem flory i fauny. Słyną przede wszystkich z dwunastu gatunków dziko rosnących róż - są największym skupiskiem tych roślin w Europie. Rezerwat jest oddalony od Sandomierza o cztery kilometry.

Zamek Królewski

Pierwsze wzmianki na temat obiektu pochodzą z X wieku. Nad jego rozbudową czuwał Kazimierz Wielki. Obecnie mieści w sobie Muzeum Okręgowe, gdzie można zobaczyć m.in. wystawę malarstwa, biżuterii, kolekcję sreber europejskich oraz Salę Rycerską.

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna, czyli sieć podziemnych korytarzy i piwnic, które między XV a XVII wiekiem spełniały rolę kupieckich magazynów. Z lochami wiąże się wiele podań. Jedno z nich opowiada o Halinie Krępiance, która wprowadzając Tatarów do lochów, uratowała miasto przed najazdem. Trasę można zwiedzać wyłącznie w zorganizowanych grupach pod nadzorem przewodnika.

Wąwóz królowej Jadwigi

Najpiękniejszy z sandomierskich wąwozów lessowych, o czym świadczy fakt, iż uznano go za pomnik przyrody. Nazwa miejsca związana jest z miejscową legendą. Głosi ona, że pewnej zimy wąwóz przemierzały sanie królowej Jadwigi oraz jej świty. Niestety ugrzęzły w śniegu, a wtedy na pomoc ruszyli mieszkańcy wsi Świątniki, oferując podróżnym nocleg. W ramach wdzięczności zostali obdarowani przez władczynię wspaniałymi rękawiczkami - tymi samymi, które można obejrzeć w Domu Długosza.