Chociaż kontrole drogowe zdarzają się stosunkowo często, sama instytucja wciąż jest słabo kojarzona przez kierowców. Przypominamy w jaki sposób powinni legitymować się inspektorzy GITD, a także gdzie kończą się ich uprawnienia.
.
1
Odznaka inspektora GITD
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego posiadają odznakę wykonaną z ciemnosrebrnego stopu metali, o wymiarach 65 mm x 75 mm. W górnej części odznaki umieszczono tłoczone napisy: INSPEKCJATRANSPORTU DROGOWEGO, oraz WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT TRANSPORTU DROGOWEGO. Na środku odznaki znajduje się nakładany wizerunek orła białego (godło Rzeczypospolitej Polskiej) o wymiarach 18 mm x 20 mm. Pod nim znajduje się grawerowana nazwa województwa właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia inspektora, a niżej niepowtarzalny numer służbowy, skłąający sięz liczb rzymskich oraz arabskich.
ShutterStock
2
Zatrzymanie pojazdu
Inspektorzy transportu drogowego mają prawo przeprowadzać kontrole w ruchu drogowym, a także wydawać polecenia i sygnały. Inspektorzy wykonują pracę w umuntudowaniu, posiadając niezbędne dokumenty, a także posiadając oznakowany pojazd służbowy. Zatrzymanie pojazdu następuje tarczą/lizakiem lub ręką, a jeżeli warunki na to nie pozwalają latarkąz czerwonym światłem lub tarczą odblaskową. Inspektor ma prawo wydawać polecenia za pomocą urządzeń nagłaśniajacych oraz sygnalizacji. "Zasad tych nie stosuje się w razie konieczności zatrzymania pojazdu, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, iż może on zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na stan techniczny lub zachowanie się kierującego" - podkreśla GITD.
ShutterStock
3
Kontrola drogowa - przebieg
Po zatrzymaniu pojazdu inspektor powinien podać kierowcy stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a także wylegitymować się. Inspektor ma prawo zarządać wyłaczenia silnika, a w uzasadnionym przypadku nakazać wyjście z samochodu.
W niektórych sytuacjach inspektor może także odebrać kluczyki i kierować zatrzymanym autem. Może dojść do tego jeżeli konieczny okaże się sprawdzian stanu technicznego, zwłaszcza hamulców, sprawdzenie nacisku osi i masy samochodu, a także jeżeli kierowca był pijany i konieczne jest sprowadzenie pojazdu.
ShutterStock
4
Zakres obowiązków inspektora
Zgodnie z przepisami inspektorzy kontrolują samochody osobowe wykonujące przewóz drogowy, autobusy oraz pojazdy ciężarowe. Ponadto od 2011 roku do ich obowiązków należy kontrola samochodów osobowych wymienionych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dojść do tego może jeżeli istnieje podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem środków odurzających, narusza przepisy ruchu drogowego, lub jeżeli powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama