statystyki

Gminy będą dokładać do dróg krajowych? Lokalne władze wietrzą spisek i boją się haraczu

autor: Tomasz Żółciak24.08.2016, 07:33; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:12
Drogi w Holandii

Kilka miesięcy temu przedstawiciele resortu infrastruktury i budownictwa (MIB) przyznali, że w programie budowy dróg krajowych, który odziedziczyli po poprzednikach z PO-PSL, jest finansowa dziura o wielkości 91 mld zł.źródło: ShutterStock

 Rząd chce, by gminy mogły dokładać się do dróg krajowych. I przedstawia projekt ustawy. Samorządy boją się, że to rodzaj haraczu.

Kilka miesięcy temu przedstawiciele resortu infrastruktury i budownictwa (MIB) przyznali, że w programie budowy dróg krajowych, który odziedziczyli po poprzednikach z PO-PSL, jest finansowa dziura o wielkości 91 mld zł. Pojawiła się więc inicjatywa, by wypracować rozwiązania optymalizujące koszty budowy dróg w Polsce. Jednym z pomysłów było to, by do niektórych inwestycji na szczeblu krajowym mogły dokładać się samorządy.

Ministerstwo właśnie zrobiło pierwszy krok w tym kierunku – przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego. W skrócie nowelizacja stanowi, że zadania z zakresu budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg publicznych mogą być finansowane lub dofinansowywane z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Ile dróg gminnych jest w Polsce

Ile dróg gminnych jest w Polsce

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie