"Jedne z najważniejszych już podpisanych umów dotyczą współpracy w sektorze rolnictwa. Zostało zawarte też bardzo ważne porozumienie między BGK a jego kazachstańskim odpowiednikiem w sprawie kredytowania firm - przede wszystkim polskich - które chcą inwestować w Kazachstanie. Ambasador Kazachstanu poinformował, że wartość wszystkich umów może wynieść ok. 1 mld dolarów. Podzielam ten optymizm - liczę, że będzie to co najmniej 1 mld dol. Podpisana została też deklaracja o współpracy gospodarczej w obecności prezydentów obu krajów" - powiedział.
Jak dodał, spodziewane jest też podpisanie licznych umów między firmami, m.in. w branży farmaceutycznej, energetycznej i sektorze wydobywczym. "Liczymy na to, że dzięki wizycie polski eksport i inwestycje do Kazachstanu istotnie wzrosną" - zaznaczył.
Podkreślił, że podczas wizyty LOT będzie prowadził rozmowy na temat możliwości otwarcia połączenia lotniczego ze stolicą tego azjatyckiego kraju, Astaną. "Nie jest tajemnicą, że LOT stara się o połączenie z Astaną. Ten temat będzie poruszany podczas spotkania wicepremiera Morawieckiego z ministrem rozwoju i inwestycji Kazachstanu Kasymbekiem. Są duże szanse, by nastąpił przełom w tej sprawie. Mamy nadzieję, że wykorzystają szansę wynikające z przyjazdu do Polski prezydenta Nazarbajewa" - powiedział.
Jego zdaniem polskie firmy mogą robić interesy w Kazachstanie w branży spożywczej, przetwórstwie żywności, dostawach maszyn i urządzeń sektora wydobywczego, sektorze farmaceutycznym i materiałów budowlanych. "Liczymy, że polscy przedsiębiorcy zainteresują się tym rynkiem. Kazachstan jest kluczowym krajem, jeśli chodzi o powodzenie Nowego Jedwabnego Szlaku. Polska jest członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), więc mamy dodatkowy instrument, żeby wspierać nasze przedsiębiorstwa w projektach inwestycyjnych, w tym infrastrukturalnych. Kazachstan ze względu na położenie geograficzne i potencjał wewnętrznego rynku jest dobrym kierunkiem inwestycyjnym" - podkreślił.
Domagalski zaznaczył, że liczy także na przełom w sprawie zniesienia wiz do Kazachstanu. "Dzięki temu Polacy mogliby łatwiej robić interesy w tym kraju"- powiedział.
Jak dodał, ubiegłoroczny spadek obrotów handlowych między Polską a Kazachstanem jest związany przede wszystkim ze spadającymi cenami surowców na świecie, osłabienia sytuacji gospodarczej w Rosji. "Otoczenie makro pogorszyło się. Z drugiej strony, to wzmacnia potrzebę rządu kazachstańskiego, by otwierać się na zagraniczne inwestycje i przyciągać kapitał" - powiedział.
"Kazachstan to dla Polski bardzo perspektywiczny partner gospodarczy. Delegacja, która uczestniczy w wizycie, jest niezwykle liczna i reprezentatywna. Wtorkowe forum gospodarcze wzbudziło tak duże zainteresowanie - również polskich przedsiębiorców - że musieliśmy ograniczyć liczbę zgłoszeń" - powiedział.