LOT przeszedł przez zero

autor: Konrad Majszyk29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 09:23
LOT przyznaje, że wynik netto za cały 2016 r. może być pod kreską, ale jest on mało wymierny w branży lotniczej.

LOT przyznaje, że wynik netto za cały 2016 r. może być pod kreską, ale jest on mało wymierny w branży lotniczej.źródło: ShutterStock

Przewoźnik zwiększył stratę za 2015 r., ale zarobił na lataniu po pierwszym półroczu br. – dowiedział się DGP.

– W pierwszej połowie tego roku zarobiliśmy na działalności podstawowej, czyli na lataniu, ok. 30 mln zł. To sukces, bo rok wcześniej po pierwszych sześciu miesiącach spółka odnotowała 136 mln zł straty – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT.

Narodowy przewoźnik twierdzi, że tzw. przejście przez zero – czyli moment w roku, kiedy spółka teoretycznie może zacząć zarabiać, bo jej bilans operacyjny na działalności podstawowej jest dodatni – nastąpiło w czerwcu. W ubiegłym roku miało to miejsce w sierpniu.

Według Rafała Milczarskiego powodem jest m.in. poprawa efektywności wydatkowej. – Dla nas sukces nie zależy od tego, czy będziemy linią numer jeden, dwa, czy trzy na rynku, ale od naszej rentowności. Nasz budżet na 2015 r. zakłada 125 mln zł zysku na działalności podstawowej. Zrobimy wszystko, żeby co najmniej go dotrzymać – zapowiada prezes LOT.

Taki wynik byłby lepszy nawet od tego raportowanego w 2014 r., kiedy dzięki wykorzystaniu 527 mln zł pomocy publicznej i programowi restrukturyzacji LOT zarobił na lataniu ponad 99 mln zł. Jak chwalił się ówczesny prezes Sebastian Mikosz, wcześniej nie wydarzyło się to przez sześć lat.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie