statystyki

Autobusy nie zapłacą viaTOLL

autor: Piotr Szymaniak05.07.2016, 17:00
Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym został już złożony w Senacie.

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym został już złożony w Senacie.źródło: ShutterStock

Z obowiązku płacenia e-myta zwolnieni będą przewoźnicy na trasach do 50 km. Zdaniem PiS skorzystają na tym najbiedniejsze osoby, bo spadną ceny biletów.

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym został już złożony w Senacie. Przewiduje on zmiany w zasadach wykonywania przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym, wydawania zezwoleń na ich wykonywanie czy zmiany w przepisach dotyczących e-myta.

Skorzystać mają najbiedniejsi

Zgodnie z projektem zmieniony ma być art. 13 ust. 3a ustawy o drogach publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 460 ze zm.), który określa, jakie pojazdy będą zwolnione z opłat. Oprócz m.in. pojazdów służb ratowniczych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu czy różnego rodzaju służb mundurowych e-myto nie będzie pobierane od autobusów wykonujących przewozy osób na liniach regularnych do 50 km. Takimi autobusami do szkół i uczelni dojeżdżają uczniowie i studenci, a także dorośli, których często nie stać na zakup własnego auta.

„Konieczność uiszczania opłat w systemie viaTOLL dotyka najbiedniejsze rodziny codziennie korzystające z takich przewozów. Przewoźnicy są zmuszeni opłatę w systemie viaTOLL uwzględnić w cenie biletu, której ciężar przenoszony jest na pasażera” – czytamy w uzasadnieniu projektu.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie