PKP Cargo boryka się z poważnymi problemami. Spółka przynosi straty, rozwiązano umowy sponsorskie, pracownicy mają zostać wysłani na postojowe. Pełniący obowiązki prezesa spółki ma nadzieję, że doprowadzenie do złej sytuacji kolejowego giganta nie było celowym działaniem.

Równia pochyła

PKP Cargo odnotowało 181.1 mln zł straty tylko za pierwszy kwartał 2024 r. Warto zaznaczyć, że rok wcześniej w takim samym okresie wypracowano zysk w wysokości 104 mln zł. Spada też udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów. W analogicznym okresie 2023 r. było to 33.9 proc., a w 2024 r. już tylko 28.7 proc.

Koniec sponsoringu sportu. Czy na pewno?

W mediach pojawiły się informacje o rozwiązaniu umów sponsorskich PKP Cargo z Widzewem Łódź, Unią Skierniewice i Polskim Komitetem Olimpijskim. W przypadku klubu z Łodzi możliwe jest jednak kontynuowanie współpracy. "Zarządy PKP S.A. oraz klubu podjęły się rozmów na temat dalszej współpracy w kolejnych sezonach" - napisano w oświadczeniu na Facebooku".

Kto doprowadził PKP Cargo do ruiny?

– Od trzech tygodni, każdego dnia, zadaję sobie pytanie, kto i dlaczego doprowadził naszą spółkę do takiej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Chcę jasno powiedzieć, że jeśli zidentyfikujemy i potwierdzimy nieprawidłowości, to nie cofniemy się przed działaniami przepisanymi prawem – powiedział w rozmowie z biznes.interia.pl Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.

Wyjazd do Paryża? PKP Cargo stawia

– Mogę zapewnić, że dzisiaj w PKP Cargo liczymy każdą złotówkę – dodał prezes Wojewódka. Nic dziwnego, bowiem "przeprowadzone analizy wykazały, że zawarcie w 2023 r. większości umów sponsoringowych było całkowicie bezzasadne, a w niektórych przypadkach powodowane było prywatnymi politycznie motywowanymi interesami ówczesnych członków zarządu PKP Cargo, będącymi niestety w pierwszej kolejności w istocie politykami ówcześnie rządzącej partii politycznej, nie zaś managerami dbającymi o dobro spółki PKP Cargo. Co więcej, w części z tych umów zawarte zostały świadczenia osobiste na rzecz osób związanych z PKP Cargo, np. w postaci sponsorowania wyjazdu oraz pobytu takiej osoby na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w lecie 2024 r." – poinformowała spółka w komunikacie.