statystyki

Po przeprowadzce trzeba wymienić dowód rejestracyjny

autor: Jan Ludwikowski01.09.2015, 17:00
Samochód, kierowca

Rzeczywiście, w dowodach osobistych, wydawanych od 1 marca 2015 roku nie ma adresu zameldowania. Z nowej wersji dokumentu nie dowiemy się również o kolorze oczu i wzroście jego posiadacza. Brak też elektronicznego skanu podpisu.źródło: ShutterStock

Wiem, że w nowych dowodach osobistych nie ma adresu zameldowania – mówi pan Olgierd. – Zastanawia mnie, co w związku z tym z dowodami rejestracyjnymi. Czy zmiana adresu zamieszkania powoduje obowiązek uzyskania nowego dokumentu – pyta czytelnik. – Poszukiwałem informacji na temat sankcji za niewymienienie dowodu rejestracyjnego, ale nie mogłem nic znaleźć. Czy grozi za to jakaś kara

Rzeczywiście, w dowodach osobistych, wydawanych od 1 marca 2015 roku nie ma adresu zameldowania. Z nowej wersji dokumentu nie dowiemy się również o kolorze oczu i wzroście jego posiadacza. Brak też elektronicznego skanu podpisu. W dowodzie osobistym zamieszcza się jedynie: nazwisko, imiona, nazwisko rodowe, imiona rodziców, płeć i datę urodzenia. Na odwrocie dokumentu widnieje numer PESEL, obywatelstwo i miejsce urodzenia. Są także dane dotyczące samego dowodu – jego numer, data wydania i termin ważności.

Zmiany we wzorze dowodu tożsamości miały na celu wprowadzenie przyjaźniejszych relacji pomiędzy państwem i obywatelem. Przed wejściem w życie nowych dowodów osobistych przeprowadzka wiązała się z obowiązkiem dokonania licznych formalności w urzędzie i poniesienia kosztów. Obecnie zmiana adresu zameldowania nie powoduje konieczności wymiany dowodu osobistego. Nawet tego w starym wydaniu. Co więcej, obywatel może wyrobić nowy dokument w każdym urzędzie gminy niezależnie od tego, gdzie jest zameldowany.

Zmiana nie przyniosła jednak korzyści właścicielom pojazdów, bo w dowodzie rejestracyjnym podaje się adres zamieszkania, a nie adres zameldowania. W związku z tym zmiany dotyczące dowodów nie mają żadnego wpływu na obowiązki właścicieli aut.

Dlatego zmieniając miejsce zamieszkania, trzeba udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa. W Warszawie formalności załatwia się w urzędzie dzielnicy. Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego należy złożyć w ciągu 30 dni od zmiany danych. Szczególnie istotny jest fakt, czy właściciel pojazdu dokonuje przeprowadzki w obrębie działania dotychczasowego urzędu. Jeżeli nie, to musi zmienić tablice, uzyskać nowy dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne i nową nalepkę kontrolną. Mniej formalności trzeba spełnić, gdy przeprowadzka nie powoduje zmiany urzędu. Wówczas właściciel pojazdu składa wniosek o nowy dowód rejestracyjny i musi nabyć znaki legalizacyjne (patrz: ramka).

Podpisując wniosek o wydanie dokumentu, właściciel pojazdu potwierdza, że podane informacje są prawdziwe. Urzędy wskazują przy tym, że za składanie fałszywych oświadczeń i zatajanie prawdy grozi odpowiedzialność karna. Nawet do trzech lat pozbawienia wolności! Czy rzeczywiście tak surowa odpowiedzialność dotyczy wnioskujących o dowód rejestracyjny?


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • EU(2015-09-01 17:32) Zgłoś naruszenie 228

  Czy bezdomny , nie zarejestruje samochodu ? Jeżeli poda adres zamieszkania -filar pod mostem łazienkowskim to otrzyma dowód rejestracyjny na swoją własnoś?

  Odpowiedz
 • michał(2017-03-29 09:47) Zgłoś naruszenie 164

  nic tylko problemy a jak ktos zmienia adres zamieszkania by najmniej raz w miesiacu to juz nie moze miec auta bo ciagle by siedział w urzędzie

  Odpowiedz
 • Karol(2018-01-13 20:31) Zgłoś naruszenie 50

  A kto ponosi koszt za nowe tablice i dowód m

  Odpowiedz
 • Radosław(2019-09-17 10:30) Zgłoś naruszenie 50

  Jest przecież miejsce na adnotacje.po co te całe zamieszanie z wymiana dowodu jak zwykły wpis by wystarczył jak w przypadku wstawienia gazu czy haka.

  Odpowiedz
 • Marcin(2020-04-26 09:25) Zgłoś naruszenie 00

  Ale bezsens. Zamiast do peselu przypisac tablice to jeszcze adres, jeszcze województwo. Sami sobie w kolano strzelają.

  Odpowiedz
 • Adam (2018-01-20 22:33) Zgłoś naruszenie 01

  A zmiana nazwy ulicy? Za datmo zapewne ale czy koniecznie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie