statystyki

Zawieszenie ustawy o płacy minimalnej byłoby korzystne także dla Niemiec

autor: Piotr Szymaniak05.08.2015, 07:14; Aktualizacja: 05.08.2015, 07:57
Tir

Sprawa dotyczy wymogu stosowania minimalnego wynagrodzenia w wysokości 8,5 euro/h w stosunku do pracowników wykonujących jakąkolwiek pracę na terenie Niemiec, także przez przedsiębiorców mających siedzibę poza terytorium tego kraju.źródło: ShutterStock

Zanim Komisja Europejska rozstrzygnie spór z Niemcami dotyczący wprowadzenia przez ten kraj przepisów ustawy o płacy minimalnej (MiLoG), upłynie jeszcze wiele wody w Renie.

Sprawa dotyczy wymogu stosowania minimalnego wynagrodzenia w wysokości 8,5 euro/h w stosunku do pracowników wykonujących jakąkolwiek pracę na terenie Niemiec, także przez przedsiębiorców mających siedzibę poza terytorium tego kraju. Ustawa uderza szczególnie mocno w firmy transportowe zajmujące się przewozami międzynarodowymi.

Na czas toczącego się w Komisji Europejskiej postępowania Niemcy zawiesili stosowanie MiLoG, ale jedynie w stosunku do przewozów tranzytowych. Dla polskich przewoźników ma to jednak marginalne znaczenie, bo rzadko zdarza się, by ciężarówki przejeżdżały przez ten kraj, nie dokonując po drodze żadnego rozładunku czy załadunku. Zwłaszcza że jest to sprzeczne z unijnymi wytycznymi, które próbują zapobiegać pustym przewozom. Jednak zdaniem prof. Jana Barcza, kierownika katedry prawa międzynarodowego i prawa UE Akademii Leona Koźmińskiego, rozszerzenie zawieszenia MiLoG w stosunku do transportu byłoby korzystne nie tylko dla polskich firm, lecz także dla rządu Niemiec.

– W świetle prawa unijnego MiLoG w obecnym brzmieniu w żadnym wypadku się nie utrzyma. Konsekwencje stwierdzenia przez KE lub później TSUE naruszenia przez ustawę krajową reguł rynku wewnętrznego są bardzo daleko idące. Począwszy od nałożenia kary grzywny, do możliwości kierowania roszczeń odszkodowawczych przez podmioty gospodarcze, które poniosły straty spowodowane naruszeniem – mówi prof. Barcz.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie