Za dwa lata powinny zacząć się prace nad budową nowego dwupasmowego odcinka zakopianki - wynika z szacunków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Krakowski oddział GDDKiA otrzymał pozwolenie na realizację inwestycji drogowej i ogłosił trzy przetargi na budowę odcinków szesnastokilometrowego fragmentu trasy miedzy Lubniem, a Rabką.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa powinna ruszyć za dwa lata, a prace potrwają do 2021 roku. „To będzie jedna z najbardziej skompilowanych inwestycji. Wybudujemy tam 36 mostów i wiaduktów. Ponadto będziemy musieli wydążyć dwukilometrowy tunel. Zadanie bardzo trudne ze względu na warunki gruntowe i wodne” - powiedziała IAR szefowa GDDKiA, Ewa Tomala - Borucka.

Nowy odcinek S7 ma zmniejszyć korki na drodze do Zakopanego, które często tworzą się w Tenczynie, gdzie dwupasmowa droga przechodzi w jednopasmową trasę. „Faktycznie, na jakiś czas przesuniemy korek o kilkanaście kilometrów, ale będziemy czynić starania, żeby ten problem rozwiązać. Mamy na to dużo czasu” - dodała szefowa GDDKiA.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna teraz wykup działek pod budowę drogi. Według wstępnych szacunków koszt budowy całego odcinka wyniesie około 3,5 miliarda złotych.