Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało w piątek umowy na zakup 66 niskoemisyjnych autobusów. Będą to pojazdy Mercedes-Benz oraz Autosan. Przewoźnik kupi je w ramach unijnego instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Zgodnie z podpisanymi umowami firma EvoBus dostarczy 56 autobusów Mercedes-Benz Citaro o długości 12 metrów za cenę 65,4 mln zł netto a Autosan - 10 autobusów 8,5-metrowych za 8,4 mln zł netto. Wszystkie pojazdy będą wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6. Mają trafić do Krakowa do jesieni tego roku.

Jak podkreślił w piątek prezydent miasta Jacek Majchrowski, krakowski przewoźnik od pewnego czasu „wpadł w nałóg” kupowania nowego taboru, czego efektem będzie to, że w stolicy Małopolski wkrótce wszystkie autobusy będą przyjazne dla środowiska, spełniające co najmniej europejską normę emisji spalin Euro 5.

W sumie przetarg składa się z trzech zadań: dostawy 56 autobusów o długości 12 metrów, dostawy 10 autobusów midi o długości 8,5 m oraz dostawy 12 autobusów przegubowych hybrydowych. Umowa na te ostatnie zostanie wkrótce podpisana z firmą Volvo Bus Corporation o wartości 24,9 mln zł netto.

Od momentu podpisania umowy producenci mają siedem miesięcy na dostarczenie autobusów 12-metrowych i hybrydowych oraz sześć miesięcy na dostawę autobusów midi. Nowe ekologiczne pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy i nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Zakup autobusów jest realizowany w ramach unijnego instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, na który przewoźnik otrzymał dotację w wysokości 61,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Program ten jest kontynuacją poprzedniego projektu dofinansowanego przez UE, którego efektem był zakup 107 nowych ekologicznych autobusów w latach 2016-2017.

Jak podkreślają przedstawiciele MPK, prowadzone w ostatnich latach zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w latach 2016-2018 zyskają 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów. Przeznaczono na ten cel ok. 350 mln zł.

„Po wszystkich zaplanowanych zakupach osiągniemy najlepszy w Polsce wynik dotyczący taboru ekologicznego” - zaznaczył prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński.

W planach MPK SA jest również zakup 161 autobusów elektrycznych w ramach rządowego programu E-bus.

Władze Krakowa i MPK podpisały porozumienie w tej sprawie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa będzie realizowana w latach 2019-2021.

Rafał Grzyb

>>> Polecamy: Kraków kupi 66 niskoemisyjnych autobusów. Pojazdy dostarczą Autosan i Mercedes-Benz