statystyki

Modlin potrzebuje inwestycji. Samorząd odda kawałek lotniska

autor: Cezary Pytlos22.09.2014, 07:20; Aktualizacja: 22.09.2014, 09:30
Modlinowi daleko do największych

Modlinowi daleko do największychźródło: DGP

Europejski Bank Inwestycyjny, EBOiR i Merrill Lynch chętni do kupna mniejszościowych udziałów w lotnisku.

Modlin doszedł do ściany, jeśli chodzi o możliwości dalszego rozwoju – zapowiada DGP Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego oraz szef rady nadzorczej portu Warszawa-Modlin. – Kończą się nam pieniądze unijne, a musimy rozbudować terminal i zakończyć prace przy pasie startowym i płycie postojowej. Około listopada zaprosimy inwestorów do składania ofert na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym – dodaje.

Mazowiecki urząd marszałkowski, przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) oraz Agencja Mienia Wojskowego (AMW) i gmina Nowy Dwór Mazowiecki wstępnie już się porozumiały w tej sprawie. Pozostały już tylko formalności. Miesztalski zastrzega, że ostateczna kwota niezbędnego dofinansowania oraz wysokość udziału, jaki w zamian za środki inwestycyjne otrzyma nowy inwestor, nie zostały jeszcze określone, ale ze wstępnych szacunków wynika, że w grę wchodzi kwota 100–150 mln zł i objęcie ok. 20 proc. udziałów.

Miesztalski nie wyklucza, że dojdzie też do wymiany udziałowców. Wskazuje na AMW, która pojawiła się w spółce w związku z wniesieniem do niej aportem terenów wojskowych, a która od początku istnienia lotniska nie kryła, że chce się jak najszybciej pozbyć się udziałów. Do tej pory nie miała jednak okazji, bo do zakupów nie paliło się ani PPL, ani marszałek. Nasz rozmówca nie chce natomiast zdradzić, które firmy mogłyby pojawić się w Modlinie. – W październiku przedstawimy radzie ostateczny model transakcji – zapewnia z kolei Marcin Danił, wiceprezes spółki. Miesztalski zaś zastrzega, że szansę na wejście do niej mają tylko inwestorzy finansowi. Jak twierdzi, na dopuszczenie podmiotów branżowych nie zgodzi się bowiem PPL, które zarządza warszawskim Okęciem.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie