Port Lotniczy Radom podpisał umowę z liniami lotniczymi 4You Airlines, które będą wykonywały loty z radomskiego lotniska do co najmniej 5 krajów europejskich, poinformował Port. Kontrakt przewiduje, że liczba lotów będzie sukcesywnie rosła od kilku do kilkudziesięciu tygodniowo.

"Dodatkowo samoloty 4You Airlines będą bazowały na radomskim lotnisku po wybudowaniu nowej, dużej płyty postojowej. Przetarg na tą inwestycję powinien być ogłoszony jeszcze we wrześniu" - czytamy w na stronie internetowej lotniska.

Uruchomienie połączeń przez 4You Airlines uzależnione jest teraz tylko i wyłącznie od oddania przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej do użytku operacyjnego radiolatarni DVOR/DME. Pierwotnie urządzenia nawigacyjne miały być wybudowane w maju, potem termin przełożono na sierpień, a jeszcze w ubiegłym tygodniu przedstawiciel PAŻP informował media, że niezagrożonym terminem jest koniec września, podano także.

"W miniony piątek Port Lotniczy Radom został poinformowany o czwartym już przesunięciu realizacji tej inwestycji tzn. do przełomu listopada i grudnia. Spółka ma jednak nadzieję, że PAŻP zdoła wybudować radiolatarnię do końca września bieżącego roku" - podsumowano.

Reklama

Urząd Lotnictwa Cywilnego wpisał Port Lotniczy Radom do rejestru lotnisk cywilnych pod koniec maja. Wówczas podano, że regularne połączenia z Radomia mają się rozpocząć jesienią. Otrzymane certyfikaty uprawniają zarządzającego do wykonywania operacji lotniczych przez statki powietrzne kodu A, B i C, w tym typu Boeing 737 czy Airbus A320.

Na stronie internetowej portu czytamy, że lotnisko wraz z infrastrukturą zajmuje obszar 371 ha. Droga startowa (DS) ma wymiary 2000x60 m i planuje się jej wydłużenie w kierunku wschodnim o 500 m.

Port położony jest ok. 4 km na wschód od centrum Radomia.