Dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski cieszy się z dobrych wyników i przyznaje, że wpływ na nie ma nie tylko koniunktura gospodarcza, ale także regulacje administracyjne i polityczne. Do wzrostów najbardziej przyczynił się leasing pojazdów. W przypadku samochodów ciężarowych wzrost wynikał z wprowadzonej od tego roku normy emisji spalin Euro 6, a w przypadku aut osobowych wpływ na wzrost miała niepewność dotycząca przepisów podatkowych.

W ubiegłym roku segment leasingu maszyn i urządzeń wzrósł o 3,4 procent. Sfinansowano w ten sposób sprzęt o wartości około 11,5 miliarda złotych. Wartość wyleasingowanych nieruchomości sięgnęła w ubiegłym roku około 1 miliarda 600 milionów złotych. To wzrost o ponad 11 procent w ujęciu rocznym.

"Oczekiwania na ten rok są podobne." - informuje Marcin Nieplowicz ze Związku Polskiego Leasingu. Wzrost sektora ma wynieść od 14 do 15 procent. Głównym czynnikiem wzrostu ma być leasing maszyn oraz małych pojazdów. 35 miliardów 300 milionów złotych w ubiegłym roku to więcej niż w rekordowym dotąd 2008 roku, kiedy to rynek leasingu wyniósł prawie 33 miliardy złotych.