"W 2013 r. sprzedaliśmy 316 nieruchomości o łącznej wartości 203 mln zł, co oznacza wzrost o 48% wobec roku 2012. Wzrosły również przychody z wynajmu powierzchni komercyjnej, które wyniosły ponad 12 mln zł" - powiedział Bator podczas konferencji prasowej.

Dyrektor dodał, że wyższe były także przychody z reklam na dworcach. W 2012 r. wyniosły one ok. 4 mln zł, podczas gdy w roku ubiegłym było to już 7,5 mln zł. Trwa także program rewitalizacji dworców.

"W 2013 r. przekazaliśmy samorządom 84 dworce, dzięki czemu koszty spółki spadły o 2,8 mln zł. W tym roku nadal będziemy kontynuować te działania, ale spodziewamy się pogorszenia wyniku z powodu wyborów samorządowych, które prawdopodobnie zahamują ten proces na czas kampanii wyborczej" - podkreślił Bator.

Trwa także proces modernizacji dworców należących do PKP. W 2013 r. zakończono 12 takich inwestycji o łącznej kwocie 51,7 mln zł.

"Będziemy kontynuować ten proces, ponieważ z powodu wieloletnich zaniedbań pozostaje bardzo wiele do zrobienia. Będziemy także nadal prowadzić nasze inwestycje deweloperskie, szczególnie nasz sztandarowy projekt Warszawa Zachodnia" - zapewnił dyrektor.

Bator wyjaśnił, że PKP prowadzi obecnie finalne rozmowy z konsorcjum Ghelamco, a po ich zakończeniu w połowie roku powinna ruszyć budowa nowego dworca oraz biurowców. Także w tym roku powinna ruszyć przebudowa Warszawy Gdańskiej, a ukończenie planowane jest na rok 2015.

"Generalnie w 2014 r. chcemy bardzo dużo zrobić w Warszawie, szczególnie na Dworcu Centralnym. Jesteśmy w trakcie ustaleń z miastem, a naszym celem jest zrobienie z tego miejsca nie tylko obiektu dla podróżnych, ale także miejsce spotkań dla warszawiaków" - zaznaczył Bator.

Dyrektor ocenił, że w 2014 r. nakłady na modernizacje 24 obiektów wyniosą 421,7 mln zł, z czego PKP zainwestuje 162,2 mln zł. Pozostałe środki to 80 mln zł z budżetu oraz 179,5 mln zł ze środków unijnych.