Już od 1 stycznia 2014 mieszkańcy stolicy, rozliczający w Warszawie podatki, będą mogli skorzystać z Karty warszawiaka – specjalnego hologramu przyklejanego na Warszawskiej Karcie Miejskiej, który będzie uprawniać m.in. do tańszych biletów okresowych w komunikacji publicznej oraz do zniżek w instytucjach kultury. Jak otrzymać Kartę warszawiaka? Kto może się o nią ubiegać? Ile na niej zaoszczędzimy? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
ZTM - nowa taryfa biletowa (źródło. ztm.waw.pl) / Inne

Co to jest Karta warszawiaka?

Karta Warszawiaka jest kolejnym pomysłem władz stolicy, który ma zachęcić mieszkańców do rozliczania się z podatków w Warszawie. To specjalny hologram naklejany na Warszawską Kartę Miejską lub inny dokument, który uprawnia do przejazdów komunikacją publiczną. Karta warszawiaka ma nam zagwarantować tańsze bilety oraz określone zniżki w instytucjach kultury (teatry, muzea), a także ośrodkach sportu i rekreacji (baseny, hale sportowe).

Istnieją dwa rodzaje kart:

a) Karta warszawiaka;
b) Karta młodego warszawiaka.

Kto może skorzystać z Karty warszawiaka?

Kartę warszawiaka może otrzymać osoba, która spełnia dwa warunki:

a) mieszka na terenie m. st. Warszawy;
b) rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Warszawie.

Warto podkreślić, że osoby, które chcą skorzystać z Karty warszawiaka nie muszą w żaden sposób udowadniać faktu, że spełniają powyższe warunki. Nie ma więc potrzeby zanoszenia do Wydziału Obsługi Mieszkańców PIT-u za ubiegły rok lub też dokumentu poświadczającego wynajem mieszkania.

Nie jest również prawdą, że aby otrzymać Kartę warszawiaka należy zameldować się w stolicy. Adres zameldowania nie ma tu żadnego znaczenia. Wystarczy, że PIT za 2012 rok złożyliśmy w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych i wpisaliśmy w nim swój warszawski adres zamieszkania.

Osoby, które zaczęły rozliczać podatki w stolicy od 2013 roku, będą mogły się ubiegać o wydanie Karty warszawiaka dopiero po złożeniu w warszawskim urzędzie skarbowym PIT-u za rok 2013.

Kto może skorzystać z Karty młodego warszawiaka?

Karta młodego warszawiaka przysługuje:

1. dzieciom (do 20 roku życia), których rodzice mieszkają w Warszawie i rozliczają w niej podatki. W tym wypadku wniosek o wydanie KMW musi być podpisany przez rodziców;
2. pracującym studentom (do 26 roku życia), którzy mieszkają w stolicy i rozliczają w niej podatki;
3. niepracującym studentom (do 26 roku życia), których rodzice mieszkają w stolicy i rozliczają w niej podatki.

Jakie zniżki daje Karta warszawiaka?

Zniżki związane z Kartą warszawiaka dotyczą przede wszystkim cen biletów okresowych w komunikacji miejskiej. Posiadaczy Karty warszawiaka „ominie” styczniowa podwyżka planowana przez ZTM. W przypadku biletu 30-dniowego zaoszczędzimy 12 zł, a w przypadku biletu 90-dniowego będzie to już 40 zł.

Jednocześnie ZTM ostrzega, że nie ma możliwości łączenia starych biletów z Kartą warszawiaka. Oznacza to, że posiadacz aktywowanego biletu okresowego, w momencie zakodowania na swojej karcie biletu ze zniżką, utraci niewykorzystaną część dotychczasowego biletu.

Urząd Miasta obiecuje, że korzyści z Karty warszawiaka wcale nie skończą się na tańszych biletach komunikacji miejskiej. Planowane są również zniżki dla osób odwiedzających instytucje kultury oraz Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Pełna lista instytucji honorujących Kartę warszawiaka zostanie opublikowana w styczniu 2014 roku.

Kto nie skorzysta ze zniżek na bilety ZTM-u?

Na (jeszcze) tańsze bilety nie będą mogli liczyć studenci powyżej 26 roku życia oraz emeryci i renciści poniżej 65 roku życia. Obie te grupy korzystają z 50% ulgi na przejazdy komunikacją miejską i w ich w przypadku obniżka cen biletów związana z Kartą Warszawiaka nie ma zastosowania.

Nic stoi jednak na przeszkodzi, aby osoby te korzystały z innych zniżek związanych z Kartą warszawiaka, o których mowa powyżej.

Co z osobami bezrobotnymi?

Osoby bezrobotne mogą otrzymać Kartę Warszawiaka na takich samych zasadach, jak osoby pracujące. Wystarczy, że mieszkają w stolicy i rozliczają się w niej z podatków. Nawet jeśli w rozliczeniu podatkowym nie wykazują dochodu lub wykazują poniesioną stratę.

Co z osobami niepełnosprawnymi oraz wielodzietnymi rodzinami?

Karta warszawiaka NIE wprowadza żadnych zmian w dotychczasowych ulgach dla rodzin wielodzietnych, jak również dla osób niepełnosprawnych. Osoby te będą mogły więc korzystać z wszystkich dotychczasowych uprawnień. Warto jednak podkreślić, że ZTM nie przewiduje łączenia ulgi związanej z posiadaniem Karty warszawiaka z innymi ulgami.

Jak można ubiegać się o Kartę warszawiaka?

Wniosek o wydanie Karty warszawiaka można złożyć na dwa sposoby
a)drogą elektroniczną – wypełniając formularz na stronie ZTM. W tym wypadku o możliwości odbioru hologramu zostaniemy poinformowani e-mailem;
b) drogą tradycyjną – udając się do Punktów Obsługi Pasażerów ZTM lub dzielnicowych Wydziałów Obsługi Mieszkańców. W tym wypadku hologram otrzymamy „od ręki”. Niestety musimy się przygotować na spore kolejki.

Istnieją trzy rodzaje wniosków: ZIELONY I (dla osób indywidualnych); NIEBIESKI R (dla rodziny) oraz POMARAŃCZOWY 3 (dla rodziny z trojką dzieci). Wnioski są dostępne do pobrania na stronie ZTM. Należy je wydrukować i wypełnić – bez względu na sposób, w jaki będziemy je składać. W przypadku drogi elektronicznej wydrukowany wniosek przyda nam się bowiem w momencie odbioru hologramu.

Ile czasu trwa wyrobienie Karty warszawiaka?

Oficjalnie od 7 do 30 dni. Czas oczekiwania może być jednak znacznie krótszy. Niektórzy otrzymają powiadomienia o przygotowanym hologramie już następnego dnia po wypełnieniu wniosku drogą elektroniczną. Niestety w ostatnich dniach grudnia zdecydowanie bardziej prawdopodobna będzie ta oficjalna wersja.

Gdzie można odebrać Kartę warszawiaka?

Kartę Warszawiaka można odebrać w:
a) Punktach obsługi Pasażerów ZTM – zobacz listę
b) Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic – zobacz listę

Na jakich dokumentach można nakleić hologram?

Hologram Karty Warszawiaka może zostać naklejony na następujących dokumentach:
a) Warszawskiej Karcie Miejskiej,
b) Karcie banku Citi Handlowy,
c) Karcie Kibica Legii,
d) Elektronicznej Legitymacji Studenckiej.Ta ostatnia możliwość nie dotyczy jednak wszystkich przypadków. Na umieszczenie hologramu uprawniającego do zniżek wynikających z posiadania Karty warszawiaka nie zgodziły się bowiem dwie duże warszawskie uczelnie: Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Co z osobami, które nie mają Warszawskiej Karty Miejskiej lub innego dokumentu, na którym można zakodować bilet?

Osoby te wypełniają wniosek (drogą elektroniczną lub tradycyjną) na takich samych zasadach, jak osoby posiadające WKM. Z tą różnicą, że wnioskują nie o hologram a o kartę z hologramem.

Co z obcokrajowcami?

Obcokrajowcy mogą skorzystać ze specjalnej wersji wniosków dostępnych na stronie ZTM. Osoby nie posiadające numeru PESEL, wypełniają wniosek podając numer NIP oraz datę urodzenia.