Już od 1 stycznia 2014 mieszkańcy stolicy, rozliczający w Warszawie podatki, będą mogli skorzystać z Karty warszawiaka – specjalnego hologramu przyklejanego na Warszawskiej Karcie Miejskiej, który będzie uprawniać m.in. do tańszych biletów okresowych w komunikacji publicznej oraz do zniżek w instytucjach kultury. Jak otrzymać Kartę warszawiaka? Kto może się o nią ubiegać? Ile na niej zaoszczędzimy? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
ZTM - nowa taryfa biletowa (źródło. ztm.waw.pl) / Inne

Co to jest Karta warszawiaka?

Karta Warszawiaka jest kolejnym pomysłem władz stolicy, który ma zachęcić mieszkańców do rozliczania się z podatków w Warszawie. To specjalny hologram naklejany na Warszawską Kartę Miejską lub inny dokument, który uprawnia do przejazdów komunikacją publiczną. Karta warszawiaka ma nam zagwarantować tańsze bilety oraz określone zniżki w instytucjach kultury (teatry, muzea), a także ośrodkach sportu i rekreacji (baseny, hale sportowe).

Istnieją dwa rodzaje kart:

a) Karta warszawiaka;
b) Karta młodego warszawiaka.

Kto może skorzystać z Karty warszawiaka?

Kartę warszawiaka może otrzymać osoba, która spełnia dwa warunki:

a) mieszka na terenie m. st. Warszawy;
b) rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Warszawie.

Warto podkreślić, że osoby, które chcą skorzystać z Karty warszawiaka nie muszą w żaden sposób udowadniać faktu, że spełniają powyższe warunki. Nie ma więc potrzeby zanoszenia do Wydziału Obsługi Mieszkańców PIT-u za ubiegły rok lub też dokumentu poświadczającego wynajem mieszkania.

Nie jest również prawdą, że aby otrzymać Kartę warszawiaka należy zameldować się w stolicy. Adres zameldowania nie ma tu żadnego znaczenia. Wystarczy, że PIT za 2012 rok złożyliśmy w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych i wpisaliśmy w nim swój warszawski adres zamieszkania.

Osoby, które zaczęły rozliczać podatki w stolicy od 2013 roku, będą mogły się ubiegać o wydanie Karty warszawiaka dopiero po złożeniu w warszawskim urzędzie skarbowym PIT-u za rok 2013.

Kto może skorzystać z Karty młodego warszawiaka?

Karta młodego warszawiaka przysługuje:

1. dzieciom (do 20 roku życia), których rodzice mieszkają w Warszawie i rozliczają w niej podatki. W tym wypadku wniosek o wydanie KMW musi być podpisany przez rodziców;
2. pracującym studentom (do 26 roku życia), którzy mieszkają w stolicy i rozliczają w niej podatki;
3. niepracującym studentom (do 26 roku życia), których rodzice mieszkają w stolicy i rozliczają w niej podatki.

Jakie zniżki daje Karta warszawiaka?

Zniżki związane z Kartą warszawiaka dotyczą przede wszystkim cen biletów okresowych w komunikacji miejskiej. Posiadaczy Karty warszawiaka „ominie” styczniowa podwyżka planowana przez ZTM. W przypadku biletu 30-dniowego zaoszczędzimy 12 zł, a w przypadku biletu 90-dniowego będzie to już 40 zł.

Jednocześnie ZTM ostrzega, że nie ma możliwości łączenia starych biletów z Kartą warszawiaka. Oznacza to, że posiadacz aktywowanego biletu okresowego, w momencie zakodowania na swojej karcie biletu ze zniżką, utraci niewykorzystaną część dotychczasowego biletu.

Urząd Miasta obiecuje, że korzyści z Karty warszawiaka wcale nie skończą się na tańszych biletach komunikacji miejskiej. Planowane są również zniżki dla osób odwiedzających instytucje kultury oraz Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Pełna lista instytucji honorujących Kartę warszawiaka zostanie opublikowana w styczniu 2014 roku.

Kto nie skorzysta ze zniżek na bilety ZTM-u?

Na (jeszcze) tańsze bilety nie będą mogli liczyć studenci powyżej 26 roku życia oraz emeryci i renciści poniżej 65 roku życia. Obie te grupy korzystają z 50% ulgi na przejazdy komunikacją miejską i w ich w przypadku obniżka cen biletów związana z Kartą Warszawiaka nie ma zastosowania.

Nic stoi jednak na przeszkodzi, aby osoby te korzystały z innych zniżek związanych z Kartą warszawiaka, o których mowa powyżej.

Co z osobami bezrobotnymi?

Osoby bezrobotne mogą otrzymać Kartę Warszawiaka na takich samych zasadach, jak osoby pracujące. Wystarczy, że mieszkają w stolicy i rozliczają się w niej z podatków. Nawet jeśli w rozliczeniu podatkowym nie wykazują dochodu lub wykazują poniesioną stratę.

Co z osobami niepełnosprawnymi oraz wielodzietnymi rodzinami?

Karta warszawiaka NIE wprowadza żadnych zmian w dotychczasowych ulgach dla rodzin wielodzietnych, jak również dla osób niepełnosprawnych. Osoby te będą mogły więc korzystać z wszystkich dotychczasowych uprawnień. Warto jednak podkreślić, że ZTM nie przewiduje łączenia ulgi związanej z posiadaniem Karty warszawiaka z innymi ulgami.

Jak można ubiegać się o Kartę warszawiaka?

Wniosek o wydanie Karty warszawiaka można złożyć na dwa sposoby
a)drogą elektroniczną – wypełniając formularz na stronie ZTM. W tym wypadku o możliwości odbioru hologramu zostaniemy poinformowani e-mailem;
b) drogą tradycyjną – udając się do Punktów Obsługi Pasażerów ZTM lub dzielnicowych Wydziałów Obsługi Mieszkańców. W tym wypadku hologram otrzymamy „od ręki”. Niestety musimy się przygotować na spore kolejki.

Istnieją trzy rodzaje wniosków: ZIELONY I (dla osób indywidualnych); NIEBIESKI R (dla rodziny) oraz POMARAŃCZOWY 3 (dla rodziny z trojką dzieci). Wnioski są dostępne do pobrania na stronie ZTM. Należy je wydrukować i wypełnić – bez względu na sposób, w jaki będziemy je składać. W przypadku drogi elektronicznej wydrukowany wniosek przyda nam się bowiem w momencie odbioru hologramu.

Ile czasu trwa wyrobienie Karty warszawiaka?

Oficjalnie od 7 do 30 dni. Czas oczekiwania może być jednak znacznie krótszy. Niektórzy otrzymają powiadomienia o przygotowanym hologramie już następnego dnia po wypełnieniu wniosku drogą elektroniczną. Niestety w ostatnich dniach grudnia zdecydowanie bardziej prawdopodobna będzie ta oficjalna wersja.

Gdzie można odebrać Kartę warszawiaka?

Kartę Warszawiaka można odebrać w:
a) Punktach obsługi Pasażerów ZTM – zobacz listę
b) Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic – zobacz listę

Na jakich dokumentach można nakleić hologram?

Hologram Karty Warszawiaka może zostać naklejony na następujących dokumentach:
a) Warszawskiej Karcie Miejskiej,
b) Karcie banku Citi Handlowy,
c) Karcie Kibica Legii,
d) Elektronicznej Legitymacji Studenckiej.



Ta ostatnia możliwość nie dotyczy jednak wszystkich przypadków. Na umieszczenie hologramu uprawniającego do zniżek wynikających z posiadania Karty warszawiaka nie zgodziły się bowiem dwie duże warszawskie uczelnie: Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Co z osobami, które nie mają Warszawskiej Karty Miejskiej lub innego dokumentu, na którym można zakodować bilet?

Osoby te wypełniają wniosek (drogą elektroniczną lub tradycyjną) na takich samych zasadach, jak osoby posiadające WKM. Z tą różnicą, że wnioskują nie o hologram a o kartę z hologramem.

Co z obcokrajowcami?

Obcokrajowcy mogą skorzystać ze specjalnej wersji wniosków dostępnych na stronie ZTM. Osoby nie posiadające numeru PESEL, wypełniają wniosek podając numer NIP oraz datę urodzenia.