Kartę warszawiaka i Kartę młodego warszawiaka można wyrobić w Punktach Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego.
Osoba, która chce "od ręki" otrzymać kartę, musi zgłosić się do jednego z POP-ów z poświadczoną przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pierwszą stroną formularza PIT. Rozliczenie powinno być poświadczone, czyli musi zawierać prezentatę, tzn. pieczątkę urzędu wraz z podpisem osoby przyjmującej zeznanie. Jak zapewnia warszawski ratusz, wtedy wystarczy tylko wypełnić i złożyć wniosek, aby otrzymać hologram do naklejenia na kartę miejską.
Jeżeli składany jest wniosek rodzinny, podpisać muszą go wszyscy pełnoletni członkowie rodziny, a rozliczający się wspólnie małżonkowie muszą mieć na formularzu ten sam warszawski adres zamieszkania.
Z kolei osoby, które rozliczyły się przez internet, do POP-u muszą zgłosić się z wydrukowaną pierwszą stroną formularza PIT zawierającą adres zamieszkania oraz z wygenerowanym przez system Ministerstwa Finansów Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, tzw. UPO.
Wniosek o Kartę warszawiaka (lub Kartę młodego warszawiaka) można złożyć także bez okazania pierwszej strony PIT, jednak wtedy hologramu nie dostaniemy "od ręki", będziemy musieli bowiem poczekać na weryfikację rozliczenia w bazie danych ministerstwa finansów. Wniosek można złożyć w POP-ie, w urzędzie dzielnicy i przez internet.
Szczegółów dotyczących Karty warszawiaka dowiesz się tutaj >>