Na trasie Warszawa – Trójmiasto walkę o pasażerów ma szanse wygrać Pendolino. W przypadku połączenia między stolicą a Wrocławiem – Ryanair. Ale cenowo nie do pobicia jest Polski Bus.
Takiego starcia jeszcze nie było. Ryanair zapowiada, że rozniesie pociągi Pendolino. Irlandzka linia lotnicza szykuje ofertę na trasy ze stolicy do Gdańska i do Wrocławia. Od marca 2014 r. zamierza sprzedawać na te połączenia tanie bilety. – Ich cena będzie się zaczynać od 99 zł – twierdzi Katarzyna Gaborec z Ryanaira.
Czas przelotu Ryanaira do Gdańska wyniesie tylko 35 min. Ale łącznie z dojazdami na lotnisko i z lotnisk będą to już minimum trzy godziny. Także trzy godziny deklaruje na trasie z Warszawy do Gdańska PKP Intercity. Kolejarze podkreślają, że w tym czasie pasażerowie dojadą z centrum do centrum. Dla porównania: taksówka z centrum Warszawy do Modlina to minimum 99 zł. Ryanair zaciera jednak ręce, bo PKP IC taki czas połączeń będzie mogło zaproponować dopiero od grudnia 2014 r. Wtedy bowiem ma być gotowa modernizacja linii kolejowej do Gdańska. Nim te inwestycje się nie zakończą, jazda pociągami PKP IC potrwa znacznie dłużej. Obecnie najkrótsze połączenie – przez Bydgoszcz – to 4 godz. 20 min.