Pierwszy z 20. składów zespołowych PKP Intercity jest już w Polsce. 12 sierpnia, w samo południe, na wrocławski Dworzec Główny wjechał błękitno-srebrny pociąg Pendolino.

Pociąg wyruszył z włoskiego Savigliano w piątek 9 sierpnia. Pokonał trasę liczącą około 1500 km. Ponieważ skład nie ma jeszcze świadectwa bezpieczeństwa i stanowił przesyłkę specjalną, poprowadziła go lokomotywa PKP Cargo EU45.Na czas przejazdu przez Włochy, Austrię i Czechy przewoźnik towarowy zapewnił obsługę czterech maszynistów - po jednym na odcinek trasy każdego kraju. Skład zespołowy EIC Premium do Polski wjechał od strony Czech, przez przejście Lichkov -Międzylesie.

"Pociąg, który przyjechał do Polski przejdzie wszystkie niezbędne testy, aby bezpiecznie wozić naszych pasażerów. Na jego pokładzie znajduje się aparatura diagnostyczna" - mówi Janusz Malinowski, Prezes Zarządu PKP Intercity. "Testy rozpoczną się na torze doświadczalnym w Żmigrodzie i będą kontynuowane na poszczególnych liniach kolejowych, po których pociąg będzie jeździł od grudnia 2014 r." – dodaje.

EIC Premium będzie rozwijać w Polsce prędkość powyżej dziś dopuszczalnych na naszym rynku 160 km/h. Musi przejść proces homologacji. Jeszcze we włoskiej fabryce Alstom w Savigliano odbyły się pierwsze testy statyczne. Kolejny etap tzw. testy dynamiczne, czyli sprawdzanie pociągu w ruchu, zostanie przeprowadzony już w Polsce. Większość z nich odbędzie się na torze doświadczalnym Instytutu Naukowo - Badawczego Kolejnictwa. Tor zlokalizowany jest nieopodal Żmigrodu, ok. 40 km od Wrocławia. Obiekt umożliwia prowadzenie badań trwałości, niezawodności, wytrzymałości, dynamiki urządzeń i systemów stosowanych na kolei. Na jego terenie znajduje się torowisko w kształcie pętli o długości 7,725 km.

Wszystkie testy prowadzone będą przez specjalistów z Instytutu Kolejnictwa. Na torze doświadczalnym w pierwszej kolejności skład przejdzie badania dynamiczne i hamulców, urządzeń bezpieczeństwa i oddziaływania na urządzenia sterowania ruchem kolejowym, badania pantografu itp. Instytut Kolejnictwa jest wiodącą jednostką zajmującą się całokształtem problematyki technicznej w transporcie szynowym – mówi dr inż. Andrzej Żurkowski, dyrektor Instytutu. W ostatnim okresie badaliśmy m.in. większość taboru kolejowego wprowadzonego przez przewoźników do eksploatacji w Polsce, systemów sterowania ruchem i łączności (ERTMS)i wiele innych podsystemów – dodaje.

Jesteśmy dumni z faktu, że pierwszy pociąg produkcji Alstom przyjeżdża do Polski i zgodnie z harmonogramem będzie poddany testom w Instytucie Kolejnictwa. Jestem przekonany, że pasażerowie w pełni docenią nowoczesność i bezpieczeństwo pociągów nowej generacji, które już niedługo pojawią się na polskich torach – mówi Lesław Kuzaj, Prezes Alstom w Polsce.

Pierwszy etap testów zakończy się na przełomie września i października. Wtedy pociąg zostanie skierowany m.in. na Centralną Magistralę Kolejową. Koło Olsztyna Pendolino będzie testowane w jeździe na łukach. Niedaleko Nowego Sącza będą sprawdzane możliwości w jeździe pod górkę. Testy na liniach kolejowych mają trwać do połowy grudnia. Po ich zakończeniu pierwszy skład pojedzie z powrotem do Włoch, bo to egzemplarz wypełnionym aparaturą pomiarową. Później rozpocznie się analiza zebranej dokumentacji. Do maja 2014 r. pociąg powinien uzyskać homologację Urzędu Transportu Kolejowego.