Już po raz dwudziesty Komisja Europejska dokonała aktualizacji wykazu linii lotniczych, które z uwagi na niski poziom bezpieczeństwa mają zakaz lotów nad europejską przestrzenią powietrzną.

Na zaktualizowanej 10 lipca czarnej liście linii lotniczych figuruje obecnie 278 przewoźników lotniczych z całego świata.

Z niechlubnej listy zostały skreślone dwie linie lotnicze. Z uwagi na poprawę sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa na Filipinach, na powrót do europejskiej przestrzeni powietrznej zezwolono Philippine Airlines, jako pierwszej od 2010 r. linii lotniczej z tego kraju. Wycofano także zakaz nałożony w 2012 r. na wenezuelskiego przewoźnika, Conviasa.

Coraz większe postępy w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego zaobserwowano również w Libii, lecz władze libijskie przystały na to, by libijskie linie lotnicze nie mogły wykonywać przewozów w Europie, dopóki cały proces ich ponownej certyfikacji nie zostanie zakończony w sposób niebudzący zastrzeżeń Unii Europejskiej.

Zaktualizowany europejski wykaz bezpieczeństwa lotniczego obejmuje wszystkie linie lotnicze posiadające certyfikaty wydane w następujących 20 państwach (łącznie 278 linii lotniczych podlegających całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej): Afganistan, Angola, Benin, Dżibuti, Erytrea, Filipiny (z wyjątkiem jednej linii), Gabon (z wyjątkiem trzech linii, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem pięciu przewoźników), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Kirgistan, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Mozambik, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia. Wykaz obejmuje również dwóch indywidualnych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu oraz Meridian Airways z Ghany.

W wykazie znajduje się również 10 linii lotniczych, które mogą wykonywać loty do Unii Europejskiej tylko w ściśle określonych przez UE warunkach (np. loty do państw należących do Unii Europejskiej muszą się odbywać określonym typem samolotów). Do tych przewoźników należą: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.

Pełna lista przewoźników lotniczych, którzy mają zakaz lotów nad europejska przestrzenią powietrzna znajduje się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.