Główne przyczyny wzrostu zysku o 183 mln wobec roku 2011 tkwią w lepszej sprzedaży samochodów w USA oraz w poprawie aut Chryslera. Koncern sprzedał w 2012 roku na całym świecie 2,2 mln samochodów i półciężarówek, czyli o 18 proc. więcej niż rokiem.

W USA, na największym rynku Chryslera, sprzedaż podskoczyła o 21 proc. Największym powodzeniem cieszyły się sedany Chrysler 200 i 300, Jeep Grand Cherokee oraz pick-up Ram. Dobrze sprzedawał się także Fiat 500.

Firma uzdrowiona, zysk ponad 2,2 mld dol.

Najnowsze rezultaty trzeciego producenta samochodów w USA świadczą o godnym uwagi uzdrowieniu firmy – podkreśla agencja AP. Spółka wystąpiła o ochronę przed wierzycielami podczas recesji w 2009 roku i potrzebowała 12,5 mld dolarów z pieniędzy podatników, aby przetrwać. Chrysler zwrócił już kwotę 11,2 mld dolarów , ale Departament Skarbu oświadczył, że nie będzie domagał się zwrotu pozostałych 1,3 mld dolarów.W 2011 roku Chrysler osiągnął zyski po raz pierwszy od roku 1997.

Przychody firmy wzrosły o 20 proc. do 65,8 mld dolarów. Spółka spodziewa się, że w tym roku zysk ukształtuje się na poziomie 2,2 mld dolarów przy przychodach 72-75 mld dolarów, a sprzedaż samochodów wzrośnie do 2,6-2,7 mln pojazdów.

Większościowy udział w Chryslerze posiada obecnie włoski Fiat. Szef obu firm Sergio Marchionne poinformował 63,6 tys. pracowników spółki w liście elektronicznym, że otrzymają oni premie, chociaż ich wysokość nie została określona. 

Chrysler na swojej stronie internetowej przedstawił najbliższe plany firmy, w tym produkcję nowego małego SUV-u, auta sportowo-użytkowego, które zastąpi przestarzały model Jeepa Liberty, modernizację wielkiego SUV-u Grand Cherokee i małego SUV-u Compass.

Fiat 500 ma być dłuższy

W tym roku przewidziano także debiut nowego auta komercyjnego Ram oraz modernizację pick-upa Ram, wprowadzenie na amerykański rynek bliżej nieokreślonego nowego modelu Alfa Romeo. W przypadku Fiata 500 szykuje się dłuższa wersja tego mini-samochodu. Poza tym nie będzie nowych produktów do 2015 roku, kiedy marka ta zaprezentuje sześć nowych modeli.