Toyota Motor Corp. znowu znalazła się na czele koncernów motoryzacyjnych na świecie, wyprzedzając po względem sprzedanych aut Genral Motors, nr 2 na rynku i niemieckiego Volkswagena.

Toyota podała w poniedziałek, że w 2012 roku sprzedała 9,75 mln samochodów, czyli o 22,6 proc. więcej niż w poprzednim roku. Jest to zgodne z grudniową prognozą koncernu – relacjonuje serwis Fox Business.

Japoński producent stracił pozycję lidera w globalnej sprzedaży w 2011 roku, kiedy z powodu usterek firma musiała odwołać z rynku, zwłaszcza w USA, miliony pojazdów. Na wynikach tego roku zaciążyło również załamanie się systemu dostaw firmy po trzęsieniu ziemi i wielkim tsunami w Japonii oraz katastrofalnej powodzi w Tajlandii, gdzie japońskie spółki mają wiele fabryk. Toyota spadła wtedy na trzecie miejsce, po GM i Volkswagenie.

GM sprzedał w zeszłym roku 9,28 mln samochodów, czyli więcej o 2,9 proc. Volkswagen, który finiszował na trzecim miejscu, sprzedał w sumie 9,07 mln aut – wzrost o 11.2 proc.

Japońscy rywale – Nissan Motor i Honda Motor – także przedstawili wyniki sprzedaży w 2012 roku. Nissan ulokował na rynkach rekordową liczbę 4,94 mln pojazdów, podczas gdy Honda sprzedała 3,82 mln samochodów, notując aż 19 proc. wzrostu.

Toyota spodziewa się, że jej sprzedaż w 2013 roku osiągnie 9,91 mln pojazdów.