Po przeprowadzonej dzisiaj kontroli pasa startowego w Modlinie, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuszcza możliwość warunkowego otwarcia drogi startowej portu lotniczego, mimo że nie wszystkie jego zalecenia zostały spełnione. Decyzja ma zapaść pod koniec tygodnia. Lotnisko będzie musiało jednak na wiosnę przeprowadzić gruntowny remont pasa.

Decyzja w sprawie otwarcia zamkniętych odcinków może zapaść pod koniec tygodnia. Jeremi Grabowski nie wykluczył, że teraz warunkowo otworzy całą drogę startową. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie gruntownego remontu pasa. Przedstawiciele władz portu nie wykluczają takiej konieczności.

Polecimy z Modlina?

Inspektor nadzoru budowlanego rozważa jeszcze warunkowe dopuszczenie pasa przed wymianą nawierzchni. Niezbędna do tego będzie analiza Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Ma być gotowa najpóźniej za tydzień.

Od jej wyników zależy decyzja inspektora. Jeżeli da zielone światło, stan progów będzie musiał jeszcze sprawdzić Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dopiero po pozytywnej opinii ULC będzie można przywrócić normalny ruch na lotnisku.

Pas naprawiono tymczasowo

Z pierwszych ustaleń kontroli drogi startowej wynika, że ekipy naprawiające pas nie zastosowały tak zwanej hydrofobizacji, która polega na zabezpieczeniu nawierzchni przed wodą.Jeremi Grabowski wytknął też, że pęknięcia i szczeliny zostały załatane tymczasowo. Inspektorat teraz będzie analizował dokumentację i ekspertyzy dotyczące jakości naprawionego pasa.

Gruntowna naprawa może ruszyć na wiosnę

Wiceprezes lotniska Marcin Danił mówi, że prace mogłyby ruszyć wiosną. Nie wiadomo jeszcze jaką metodą miały by być przeprowadzone prace. Jeden z wariantów przewiduje sfrezowania nawierzchni pasa i położenie nowej. Władze lotniska chcą, by lotnisko podczas wiosennego remontu było cały czas otwarte. Prace miałyby się odbywać nocami.

Władze lotniska zapowiadają również, że będą się domagać odszkodowania od firmy, która nadzorowała całą inwestycję. Ze wstępnych szacunków wynika, że port z powodu wadliwego pasa straci ponad 3 i pół miliona złotych.

Dwa betonowe odcinki pasa startowego na lotnisku w Modlinie zostały zamknięte 23 grudnia 2012 roku. Dwa dni wcześniej kontrola Urzędu Lotnictwa Cywilnego wykryła liczne pęknięcia i szczeliny w nawierzchni pasa. Formalną decyzję podjął Wojewódzki Inpsktorat Nadzoru Budowlanego.

Z formalnego punktu widzenia lotnisko nadal jest otwarte, ale czynny jest tylko 1,5 - kilometrowy, asfaltowy odcinek pasa, do którego Inspektor nie miał zastrzeżeń. Jednak samoloty pasażerskie typu Boeing 737 i Airbus A 320, które najczęściej korzystały z lotniska w Modlinie nie mogą korzystać z tak krótkiej drogi startowej. Dwóch przewoźników, którzy latali z Modlina, przeniosło swoje rejsy do Warszawy. Władze portu mają nadzieję, że normalna praca zostanie przywrócona 16 stycznia.