W porcie lotniczym Kraków-Balice obsłużono 3,44 mln pasażerów w całym 2012 roku, tj. o 14% więcej niż rok wcześniej, poinformował port lotniczy w komunikacie. Tym samym jest to rekordowy wynik w historii lotniska. Więcej osób obsłużono również w Katowicach-Pyrzowicach.

Na krakowskim lotnisku wzrosła także liczba operacji lotniczych. W 2012 r. odnotowano ich 39 355, co oznacza wzrost o 20% r/r.

"Miniony rok to okres rozwoju siatki połączeń - pozyskaliśmy aż 22 nowe destynacje. Najważniejsze wydarzenia to otwarcie połączenia z Moskwą, rozwój siatki biznesowej Eurolotu, umocnienie pozycji Lufthansy w Kraków Airport, zwiększenie częstotliwości połączeń ze stolicą Niemiec przez Airberlin i dalszy rozwoju oferty w segmencie przewoźników niskokosztowych" - głosi komunikat.

Reklama

Także ostatni miesiąc 2012 r. był rekordowy. W grudniu obsłużono 233 954 pasażerów, czyli o 9% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W Katowicach też więcej pasażerów

Reklama

W porcie lotniczym Katowice-Pyrzowice obsłużono 2,55 mln pasażerów w całym 2012 roku, tj. o 0,5% więcej niż rok wcześniej, poinformował port lotniczy w komunikacie.

Na katowickim lotnisku wzrosła także liczba operacji lotniczych. W 2012 r. odnotowano ich 30 584, co oznacza wzrost o 4,5% r/r.

Na wzrost całkowitej liczby odpraw w zeszłym roku wpływ miał większy o 2,7% r/r ruch regularny (linie tradycyjne i niskokosztowe). Natomiast mniejszy niż zakładano był ruch czarterowy, który zmniejszył się o 4,8% w stosunku do 2011 r.

Zawiodły czartery

"Przyczyną spadku ruchu czarterowego były bankructwa biur podróży na samym początku zeszłorocznego sezonu wakacyjnego. Wśród nich znalazł się jeden z większych organizatorów wyjazdów wakacyjnych z wylotem z Pyrzowic" - powiedział rzecznik prasowy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Cezary Orzech, cytowany w komunikacie.

GTL prognozuje, że w 2013 roku z katowickiego lotniska zostanie odprawionych ok. 2,65 mln podróżnych tj. o ok. 5-6% więcej niż w minionym roku.