Decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego betonowa część drogi startowej Lotniska Warszawa-Modlin została zamknięta. Ograniczony został ruch dla dużych samolotów pasażerskich. Warszawskie Lotnisko Chopina jest gotowe na przyjęcie wszystkich operacji lotniczych przeniesionych z Modlina.

Rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski poinformował w sobotę PAP, że irlandzki przewoźnik Ryanair zdecydował, że przenosi na Lotnisko Chopina 34 operacje (17 lądowań i 17 startów) zaplanowane na niedzielę 23 grudnia.

Przybylski informując, że "Lotnisko Chopina jest gotowe na przyjęcie wszystkich operacji lotniczych przeniesionych z Modlina w związku z zamknięciem części drogi startowej na tym lotnisku", zaznaczył że "decyzja o przeniesieniu operacji należy do przewoźników".

"Pasażerowie powinni kontaktować się z linią lotniczą, w której wykupili bilety, aby dowiedzieć się gdzie wyląduje ich samolot" - podkreślił Przybylski.

Wcześniej w sobotę zespół prasowy lotniska w Modlinie poinformował, że lotnisko to będzie mogło obsługiwać jedynie samoloty, którym do lądowania wystarczy droga startowa o długości 1500 m.

Jak podkreślono w komunikacie lotniska Warszawa-Modlin, wykonawca modernizacji drogi startowej zobowiązany jest do dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji; firma zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.

Rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Katarzyna Krasnodębska poinformowała PAP, że po dokonaniu kontroli przez inspektorów ULC na lotnisku w Modlinie w dniach 21-22 grudnia, w porozumieniu z Ministerstwem Transportu, w sobotę została przeprowadzona dodatkowa inspekcja Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

W wyniku kontroli Mazowiecki Wojewódzki Inspektor wstrzymał użytkowanie betonowej części drogi startowej lotniska Modlin.

"Mając na uwadze powyższe oraz względy bezpieczeństwa wynikające z prawa lotniczego, prezes ULC wydał decyzję o ograniczeniu eksploatacji części lotniska poprzez wyłączenie z użytkowania części drogi startowej wykonanej w technologii betonowej wskazanej w decyzji Wojewódzkiego Inspektora" - podkreślono w komunikacie ULC. Jak zaznaczono, oznacza to ograniczenie ruchu dla dużych samolotów pasażerskich.

Jak informuje ULC, Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe na przyjęcie wszystkich samolotów, ale ostateczna decyzja o wyborze lotniska zapasowego leży każdorazowo po stronie przewoźnika. Urząd przypomina także, że zgodnie z przepisami unijnymi, transport do docelowego miejsca podróży powinien zapewnić przewoźnik.

Według informacji ze strony internetowej lotniska Warszawa-Modlin, jeden z sobotnich przylotów został skierowany na lotnisko w Łodzi, a pozostałe na Lotnisko Chopina w Warszawie. Zgodnie z informacjami ze strony internetowej pasażerom, którzy mieli wylecieć z Modlina w sobotę wieczorem m.in. do Glasgow, Dublina, czy Brukseli udostępniono autokary na Lotnisko Chopina.