Przewoźnicy lotniczy, którzy mają certyfikaty wydane w Erytrei, trafili na tzw. czarną listę linii lotniczych - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Samoloty z tego państwa nie mają prawa, ze względów bezpieczeństwa, latać na obszarze Unii Europejskiej.

"Aby zapobiec ryzyku, konieczne było wprowadzenie zakazu wykonywania przewozów przez wszystkich przewoźników lotniczych, posiadających certyfikaty wydane w Erytrei (państwo w Afryce Wschodniej - PAP), ze względu na nierozstrzygnięte zastrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa (...) oraz z uwagi na brak odpowiednich środków ograniczających ryzyko oczekiwanych od właściwych organów Erytrei" - poinformowała w komunikacie KE.

Komisja przekazała, że z uwagi na poprawę bezpieczeństwa, która nastąpiła w Mauretanii, możliwe stało się wykreślenie z wykazu wszystkich przewoźników lotniczych posiadających certyfikaty wydane w tym państwie. To samo miało miejsce w przypadku jordańskiego przewoźnika Jordan Aviation, który również został wykreślony z wykazu.

pdf icon Aktualna czarna lista lini lotniczych
pobierz plik

Komisja poinformowała, że odnotowano także postępy w Libii, ale władze libijskie przystały na to, by przewoźnicy libijscy nie mogli wykonywać przewozów do Europy, dopóki cały proces ich ponownej certyfikacji nie zostanie zakończony w sposób, który nie budzi zastrzeżeń Komisji.

Wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport Siim Kallas podkreślił, że cieszy się, iż "jeden kraj i kilka linii lotniczych zostało wykreślonych z wykazu". "To istotny postęp. Bezpieczeństwo stawiamy (...) zawsze na pierwszym miejscu i w tej dziedzinie nie możemy sobie pozwolić na żadne kompromisy, stąd decyzja w sprawie Erytrei" - powiedział cytowany w komunikacie Kallas.

Zaktualizowany wykaz obejmuje wszystkich przewoźników, którzy mają certyfikaty wydane w 20 państwach (łącznie 287 znanych przewoźników lotniczych), podlegających całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej. To Afganistan, Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Erytrea, Filipiny, Gabon (z wyjątkiem trzech przewoźników, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem sześciu przewoźników), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Kirgistan, Republika Konga, Liberia, Mozambik, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia.

Wykaz obejmuje również trzech indywidualnych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu, Meridian Airways z Ghany i Conviasa z Boliwariańskiej Republiki Wenezueli.

Ponadto wykaz obejmuje 10 przewoźników lotniczych podlegających ograniczeniom w wykonywaniu przewozów, którym w związku z tym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach: Air Astana z Kazachstanu oraz Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Iran Air, TAAG Angolan Airlines i Air Madagascar.

To dwudziesta aktualizacja wykazu linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej.