Ponad 500 mln zł na inwestycje planuje przeznaczyć w 2013 r. warszawskie Lotnisko Chopina - poinformował PAP rzecznik portu Przemysław Przybylski. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na remont dłuższego pasa startowego, płyt postojowych oraz dróg kołowania.

"W przyszłym roku planujemy przeznaczyć ponad pół miliarda zł na inwestycje w naszym porcie. Wszystkie inwestycje mają na celu usprawnienie pracy lotniska. Chcemy m.in. wyremontować dłuższą drogę startową, ma być wzmocniona jej nawierzchnia. Prace budowlane mają rozpocząć się w marcu 2013 r." - powiedział w poniedziałek Przybylski.

W planach portu jest również przebudowa dróg kołowania, płyt postojowych, rozbudowa płyt do odladzania samolotów, a także wybudowanie nowych płyt postojowych.

"Po remoncie, lotnisko z wykorzystaniem dwóch dróg startowych będzie mogło obsługiwać do 42 operacji na godzinę, czyli startów i lądowań samolotów. Obecnie wykonywanych jest 36 operacji" - powiedział rzecznik.

Przybylski przypomniał, że w przyszłym roku będzie kontynuowana rozpoczęta w tym roku modernizacja starej części terminala i zintegrowanie go z nowym terminalem.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 mln pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Łącznie w okresie styczeń-październik br. na lotnisku obsłużonych zostało 8,4 mln pasażerów - o 4 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłego roku.